| CikEu a întrebat:

Cum sa dezvlot muschii de la picioare?

8 răspunsuri:
| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Mergi pe bicicleta, faci genoflexiuni sau alte exercitii la picioare. dar atunci cand faci exercitiile trebuie sa simti o incordare a muschilor ca sa ti`i dezvolti. Sper ca te-am ajutat happy

| Cosmin86 a răspuns:

Facand un antrenament pentru picioare, o data pe saptamana, recomand :

- cvadriceps :

extensii la aparat, 4 serii
genuflexiuni cu haltera pe umeri, 4 serii
impins la presa, 4 serii

biceps femural :

flexii la aparat stand jos : 4 serii
flexii la aparat stand culcat : 4 serii

gambe :

ridicari pe varfuri cu haltera pe umeri, 4 serii
impins din varfuri la presa, 3 serii
ridicari pe varfuri la aparatul pentru gambe : 5 serii

La toate ( in afara de gambe ) pui o greutate astfel incat sa faci MAXIM 8-10 repetari / serie, apoi pauza 1-2 minute, apoi ii dai iar.

La gambe, pui o greutate sa poti face 15-20 de repetari.

Fa 5 minute incalzire la banda de alergat pentru picioare, si 1-2 minute de stretching, si apoi treci la treaba.

| DayByDay a răspuns:

Alearga, in maxim 2 saptamani se vor vedea primele rezultate. Eu am inceput sa alerg de la inceputul verii cate 1-2 ore pe zi ( cu pauza desigur ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru DayByDay):

Alergatul e un exercitiu de tip cardio, nu e pentru muschi

Răspuns utilizator avertizat
| week a răspuns:

Salut, pai apuca-te de fotbal sau mergi pe bicicleta in fiecare zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru week):

Bicicleta si fotbalul sunt exercitii "cardio", nu prea ajuta la dezvoltarea muschilor

| week a răspuns:

1bicicleta 2sala 3orice sport de contact 4munci la camp 5alergat