| xcristix a întrebat:

Cum sa slabesc? am aflat de curand ca sunt endoform si ca endoformii se chinuiesc de 2ori mia mult ca lelelalte 2 tipuri somatica ca sa slabeasca,eu nu prea am energie si m-am gandit intai sa ma pun pe abdomene,flotari,genoflexiuni si pe mancare,ca sa am energie pentru a alerga,voi ce ziceti,in cat timp mi se va modifica putin metabolismul,adica am inteles ca muschii ajuta metabolsimul,voi ce ziceti, e bine intai sa pun ceva muschi si forta si dupa sa fac cardio si sa tin dieta? precizez ca am 14 ani,1, 60 cm si 65 kg,stiu ca nu pare asa de mult dar se vede sunca pe mine calumea,mai ales pieptul,am tate mai ceva ca fetele, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Scade cantitatea de grasimi si carbohidrati si mentine sau mareste cantitatea de proteine ( carne, lapte, branza, oua ), altfel dai jos si masa musculara odata cu grasimea.

Fa antrenament de forta + cardio, cardio imediat dupa antrenamentul cu greutati sau in zile separate.

Mai bine te duci la sala, cu abdomene, flotari si genuflexiuni nu faci mare lucru.

3 răspunsuri:
| lilith666 a răspuns:

Puneti sutien big grin

| xcristix explică (pentru lilith666):

Excelent raspuns, m-ai ajutat foarte mult, imi accepti funda?

| madalin307 a răspuns:

In primul rand se cheama endomorf nu endoformhappy si in legatura cu intrebarea trebuie sa ai vointa sa ti un regim mai strict de alimentatie