| yoko66 a întrebat:

Cum sa slabesc am incercat multe diete am 11 ani 52 de kile 1 m48 si vreau sa fiu cat cat perfecta va rog ajutor

Răspuns Câştigător
| PicoPico a răspuns:

Mananca sanatos si fa sport cat de des poti, mai ales ca acum esti in perioada de crestere..corpul tau se va "perfectiona" in timp.Te vei inalta, daca te abtii de la dulciuri, chips-uri, mancare de la fast-food, etc organismul tau se va obisnui sa fie sanatos si nu vei avea probleme in privinta greutatii.Acum esti mica, incearca sa te obisnuiesti de pe acum sa faci sport(spre exemplu inscrie-te la echipa de voley/handball a scolii). Inca esti in crestere, asa ca nu incerca tot felul de diete postate pe internet aiurea.Totul depinde de tine, de cum te inveti tu sa mananci:sanatos sau nu.

7 răspunsuri:
| Zome a răspuns:

Nu as recomanda diete esti la o varsta frageda(la fel ca mine) pai incearca sa faci sport... si eu am aceeasi problema insa m-am apucat de sportwinking

| Smiiiilee a răspuns:

Intr-adevar, esti mica dar daca ai probleme cu greutatea multe diete nu te ajuta...Nu mai manca nimic care contine: zahar, cat mai putina sare, gluten. Nu manca mancare de fast-food...Fa mult sport si o sa slabesti

Răspuns utilizator avertizat
| MeeJenn a răspuns:

Sper sa te ajute!
REGIM DE SLĂBIRE
EXTRAS DIN COMUNICATUL NASSA PRIVIND ALIMENTAŢIA COSMONAUŢILOR

SE CONSUMĂ 40 PUNCTE PE ZI PENTRU A SLĂBI
PT. MENŢINERE –60 PUNCTE PE ZI
PENTRU ÎNGRĂŞARE 80 PUNCTE PE ZI.
Se poate slăbi până la 5kg/săptămână, mâncând normal, fără a avea senzaţia de foame şi fără a ne îngrăşa din nou. Acest regim se aplică şi la tratarea diabetului, la reducerea colesterolului, ulcer, migrene, boli cardiace şi arteriale.
Regimul constă din:
Reguli premergătoare:
• nu se vor lua pilule care să oprească pofta de mâncare
• nu se utilizează diuretice
• nu se vor folosi pilule hormonale
• este absolut necesar să se ia polivalente ( polivalent – 1 filă vitamina C + tabletă vitamina B complex) 1 vit c pentru. copii
• totul se va îndulci cu zaharină
• nu se reduce cantitatea de mâncare, fiecare mănâncă cât are nevoie
• ceaiul şi cafeaua se reduc la 6 ceşti/zi
• etapele de slăbire pot dura între 4 zile şi 2 săptămâni în funcţie de cât doriţi să slăbiţi
• dacă doriţi să slăbiţi 5 – 10 kg se va alege cura cea mai scurtă
• nu este indicat a se slăbi brusc, cu cât se slăbeşte mai încet cu atât se păstrează echilibrul chimic al organismului.
REGULI DE BAZĂ
• nu se numără caloriile consumate
• mâncaţi pe săturate din alimentele permise
• nu mâncaţi dacă nu vă este foame
• este preferabil a se mânca puţin şi des
• se bea apă (apă minerală) pe săturate – nu sifon
• se iau zilnic polivalente
• se controlează zilnic greutatea
• în nici un caz nu se renunţă la micul dejun

ETAPA I

SE POATE MÂNCA
• CARNE DE ORICE FEL, SLABĂ 200 – 500 G /ZI – FIARTĂ, FRIPTĂ
• Supă de carne de vită sau pasăre fără zarzavat
• Peşte fript sau fiert fără adaosuri de legume sau sosuri
• Nu sunt permise scoicile, stridiile, peştele în ulei (conservele)
• Ouă nelimitat (fierte, ochiuri, omletă)
• Grăsimi : slănină, unt, margarină, ulei
• Salate: 2 farfurii/zi, salată verde cu ţelină, ridichi, murături, castraveţi în oţet sau saramură, măsline
• Brânză numai brânză uscată
• Apă, apă minerală nu sifon
• Senzaţia de foame dispare după două zile de regim
• Slăbiţi 0, 5 kg /zi
• Dacă se slăbeşte prea rapid senzaţia de oboseală, ameţeală se combate printr-un aport sporit de sare sau prin administrarea de potasiu – picături în apă.
ETAPA II
Se mănâncă aceleaşi alimente de mai sus, la care se adaogă 500 g hidrocarbonate/săptămână, din acelea care ne lipsesc mai mult.
Exemplu: brânză de vaci 50 g; 3 felii roşii sau ceapă, smântână, brânză topită, etc.(vezi tabelul)
ETAPA III
Aceleaşi alimente, în plus se mai adaugă 800 g hidrocarbonate, mărind cantitatea de legume:
ETAPA IV - Aceleaşi alimente la care se pot adăuga: fructe (atenţie, merele se mănâncă cu gramaj)se recomandă căpşuni, coacăze.
Alcool – se vor evita băuturile dulci. Băuturi fără hidrocarbonate:vin sec, votcă, wiski (50 ml).
Se observă zilnic cântarul, se vor slăbi în opt săptămâni 16 – 20 kg.
Limita de 40 hidrocarbonate / zi se mentine toata viata. Daca v-ati permis o zi de exces, nu trebuie sa disperati, treceti pentru 2-3 zile la etapa intai, iar apoi la normal (la 40 hidrocarbonate / zi ).

ALIMENTE INTERZISE:
Pâine, cartofi, biscuiţi, praz, porumb, lapte, clătite, iaurt, paste făinoase, fructe uscate, mazăre, fasole, siropuri, îngheţată, stafide, pepeni verzi, galbeni.

PUNCTAJUL ALIMENTELOR
MEZELURI 100g Puncte Supe/porţie Puncte
Şuncă slabă 1 Supă de găină 0
Crenvuşti 1 Supă de vacă 0
Kaizer 1 Supă de roşii 12
Salam 32 Supe de legume 10 –20
Leibăr 34 Supă de fasole verde 18, 5
Slănină 2 felii 0, 2 Supă cu fidea 6, 9
Pate de ficat 1 Supă de mazăre 17, 5
BRÂNTETURI, LACTETE, OUĂ
Lapte 250 ml 13, 4 Ouă prăjite 2
Iaurt 1 borcan 12 Brânză uscată 100 g 1
Unt 1 lingură 0, 1 Maioneză 2 linguri 0, 04
Margarină 1 lingură 0, 1 Ulei vegetal 100 g 0
Şvaiţer 50 g 1 Caşcaval 50 g 1
Smântână 1 lingură 1 Brânză de vaci 1 lingură 1
Lapte bătut 250 ml 12 Ouă fierte 2 buc 1
Ouă umplute 1 buc 2 Inimă 1 porţie 1
Ficat 1 porţie 3 Rinichi 1 porţie 1
Limbă 1 porţie 1 Creier 1 porţie 12
PREPARATE DIN CARNE/ 1 PORŢIE
Miel 4, 3 Peşte fiert, grătar 0
Porc la grătar 0 Peşte prăjit, fript 12
Porc fiert 10 Sardele 1 buc. 1
Carne de vacă prăjită 0 Ton în ulei 1 cutie 1
Carne de vacă rasol 0 Icre 100g 1
Găină la cuptor fără piele 0 Găină fiartă fără piele 0
Găină pane fără piele 12 Şniţel 12
Cârnaţi 5 Carne de porc tocată 5
Pui 1 Raţă friptă fără piele 3
Curcan fript fără piele 1 CARTOFI FIERŢI 1 BUC. 23
CARTOFI PIURE 250g 30 Cartofi prăjiţi 10 felii 20
Cartofi copţi 1 buc. 20
DULCIURI
Ciocolată amăruie 100 g 8, 3 Ciocolată cu lapte 100 g 16, 3
Clătite 1 buc 16 Îngheţată 1 porţie 16
LEGUME ZARZAVATURI
Vinete 1 buc, 4 Compot 1 ceaşcă 20
Fasole verde 250g 6 Frişcă 1 linguriţă 0, 7
Mazare 250 g 19 Biscuiţi 1 buc 7
Conopidă 250 g 8 Zahăr 1 linguriţă 43
Dovleac 250 g 8 Tort de fructe 1 feli 60
Ciuperci 250 g 6 Tort ciocolată 1 felie 70
Varză acră 250 g 6 Gem 1 linguriţă 13
Miere de albine 1 linguriţă 17 Bomboane 100 g 42
Ceapă uscată 250 g 18 Cacao 1 linguriţă 5
Ceapă verde 1 fir 11 Ţelină 250 g 5
Porumb 1 buc. 16 Ardei gras 1 buc 4
Ridichi 4 buc 2 Roşii1 buc. 6
Usturoi 1 buc. 3 Praz 1 fir 11, 8
Castraveţi 1 buc. 6 Măsline 10 buc 1
Varză dulce 250 g 5 Mâncare de ciuperci 1 porţie 5
Mâncare de conopidă 8 Mâncare de spanac 9
Mâncare de mazăre 19, 9 Mâncare de fasole verde 6
Mâncare de orez 41, 6 Mâncare de dovlecei 7, 6
Tocană de legume 10 Varză călită 4, 6
Sarmale 3 buc 1
FRUCTE
MERE 1 BUC 18 ZMEURĂ 250 G 19
BANANE 1 BUC 23 CĂPŞUNI 250 G 20
CAISE 1 BUC 5 Cireşe 250 g 15
Pere 1 buc 23 Pepene verde 1 felie 57
Pepene galben 1 felie 22 Portocale 1 buc 26
Nuci 100g 12 Grepfruit 1 buc 28
Lămâie 1 buc 7 Alune 6 buc 1
Struguri 1 ceaşcă 20 Piersici 1 buc 10
CEREALE PASTE
Pâine neagră 450 g 250 Pâine albă 450 g 220
Pâine albă 1 felie 21 Pâine neagră 1 felie 21, 5
PÂINE GRAHAM 1 FELIE 11 Vin sec 250 ml 1
Vin dulce 250 ml 10 Coniac, gin rom 50 ml 10
Şampanie 250 ml 2 Bere 1 sticlă 12
Limonadă 250 ml 28 Suc portocale 1 pahar 20
Ceai 1 ceaşcă 0, 4 Cafea 1 ceaşcă 0, 8
Must 1 pahar 20 Suc de roşii 1 pahar 10
Oţet 1 linguriţă 1 Juice 250 ml 39