| DinuMarius26 a întrebat:

Cum se ia Creatina Monohidrata? Are ceva daca iau si proteninele odata cu ea? Mentionez ca am 16 ani si vreau sa fac ceva masa musculara.Am 1, 68 si 57 kg si as vrea sa ajung la vreo 63 kg.In cat timp as putea ajunge la forma dorintabig grin? Vreau un raspun serios.

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Iei 5 grame de creatina pe zi, 2.5 grame dimineata, 2, 5 seara, si vezi ca trebuie sa bei multa apa, ca asta e si ideea sa umple muschii adica celulele musculare cu apa.
O sa faci 63 in 1.2 - 2 luni, dar nu muschi bruti, ci o sa aduni apa in tesutul muscular si o sa pari mai mare, o sa cresti si in forta destul de mult.
In forma dorita,( stiu eu ce iti doresti ), ajungi in 3 ani de antrenamente dar e bine sa te apuci de acum.

Nu lua proteinele impreuna cu, creatina, eu personal zic sa le iei dupa antrenament cand muschii au nevoie de "mancare" happy
Creatina e bine sa o iei cu niste carbohidrati pentru o absorbtie mai buna, desi eu zic sa o iei asa simpla.
Tine minte fara apa multa bauta nu o sa-si faca efectul creatina.
Eu am luat in greutate 10 kg in 4 luni jumate dar am scuzut dupa ce nu am mai luat in 2 luni.
Sa nu iei incontinuu creatina, ci o luna iei 2 saptamani nu, etc etc.
Si mai e ceva, in timp, e posibil, ca,,,, creatina sa-ti afecteze inima pentru ca mareste tensiunea arteriala, si rinichii pot sa fie afectati in timp.
Dar daca iei pentru o perioada scurta de timp nu o sa se intample nimic, adica ia 6 luni cu pauzele pe care ti le-am zis, si vezi efectul, dupa asta nu mai lua si antreneaza-te naturalwinking

| Lucian_Nita_1986 a răspuns (pentru hummer24):

Salut sunt lucian am 26 ani am 78 kg si vroiam sa va intreb cu ce imi recomandati sa iau creatina monohidrata un carbohidrat dar ce anume da-mi un exemplu ceva bun. mersi

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru Lucian_Nita_1986):

Creatina se ia de obicei cu aminoacizi! daca vrei sa ai castiguri in masa iti recomand sa iei un produs proteic cu creatina in el si atunci acoperi problema din toate unghiurile

5 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Poti lua creatina in 2 reprize, prima doza dimineata 3 grame si imediat dupa antrenament 3 grame. E foarte bine daca o iei si cu un concentrat proteic, de preferinta sa contina si niste carbowinkingbft

| prisoncomro a răspuns:

Lasa pastilele! Daca nu ai de gand sa faci performanta modeleaza-ti corpul doar prin sport si o alimentatie adecvata. Asta nu se face cat ai bate din palme si nici nu trebuie sa iti pui in cap o tinta nerealista ca sa nu fi dezamagit.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Ia ma 5 grame de creatina inainte de sala cu 30...40. de min si dupa ce termini antrenamentu ia-ti un gainer si seara inainte de culcare mai bei un gainer in care adaugi 5 grame de creatina!