| Mikis32 a întrebat:

Cum se numesc chestiile alea de langa tibii?
Adica, in momentul cand alerg ma dor tibiile.Iar domnul mi-a spus ca din cauza fortei depuse de picioare de pe tibii se dezlipesc niste (...).Am uitat cum se numeau?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Chestiile alea de lâng tibii sunt peroneele (câte unul de picior) și ferească... să se desprindă ceva de pe ele"

| darrio2007 a răspuns (pentru sierra1):

PERONÉU, peronee, s. n. Os lung și subțire al scheletului (uman), situat între genunchi și gleznă, articulat cu tibia și cu metatarsul, formând împreună scheletul gambei. – Din fr. péroné.

| sierra1 a răspuns (pentru darrio2007):

Deci să ințeleg că tibia la tine nu e lingă peroneu.

Poate-ți faci o radiografie și afli altceva

| darrio2007 a răspuns (pentru sierra1):

Sunt doua oase distincte ale gambei piciorului.

| sierra1 a răspuns:

și la intrebarea "Cum se numesc chestiile alea de langa tibii?"
nu se potrivesc peroneele, hait? Sau care-i zbaterea?