| Mihaiatat a întrebat:

Daca am venit la ora de educație fizică in blugi și profa a spus sa mă duc în clasa cu absenta, are voie să facă asta din moment ce eu sunt prezent?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare că și scrie că nu ești primit la oră fără echipament corespunzător, deci nu ești prezent dacă nu te prezinți cum trebuie

| RobertMoon a răspuns:

Daca la o ora obisniuita uiti acasa caietul si pixul poti cere o foaie si un pix de la un coleg, dar la ora de sport daca nu te prezinti cu echipament mi se pare normal sa ai absenta, adica ceilalti copii sunt egali cu tine daca alearga si transpira si tu stai si te uiti la ei?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci prin modul în care erai îmbrăcat nu puteai participa la programul orei.

| aXy99 a răspuns:

Da, are voie, pentru ca nu erai imbracat corespunzator.

| Mihaiatat explică (pentru aXy99):

Pai am fost prezent. Și m-am lamurit între timp. Nu avea voie că m-am uitat în lege

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihaiatat):

Nu știu cât de corect ai interpretat tu legea...
Prezența fizică nu este suficientă. Degeaba ești prezent dacă nu ai cele necesare pentru a participa la ora respectivă.

Imaginează-ți că ai avea o oră de cântat la violoncel. Se poate considera ca ai participat la ora respectivă dacă ai venit fără violoncel?

| aXy99 a răspuns (pentru Mihaiatat):

Zau? Si in ce act normativ scrie asta? Ia zi-mi si mie.

| Yurisa a răspuns (pentru Mihaiatat):

Ei na, mai esti si jurist, nu doar lenes laughing

| christine99 a răspuns:

E o chestie de bun simt sa vii imbracat sportiv la ora de sport atata timp cat acea ora se efectueaza.