| BlackWolfPB a întrebat:

Daca consumi suplimente alimentare(proteine) mai ai un corp natural?

Răspuns Câştigător
| bornsinner a răspuns:

Proteinele pudra (whey) sunt obtinute prin procesarea zerului din lapte. Sa nu fii natural in sport se refera strict la utilizarea steroizilor anabolizanti (care sunt substante din cu totul alta clasa, ilegale in plus). Steroizii inlocuiesc si cresc nivelul unor hormoni produsi de organism (precum testosteronul), deci practic ai hormoni artificiali. Despre asta e vorba.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice proteină consumi din alimente sau din suplimente, organismul o descompune și o tranformă în proteinele proprii, Astfel corpul tău va fi la fel de natural, indiferent ce proteine consumi.

| Sn4k3 a răspuns:

Da

| gabicoo a răspuns:

Naturalul a murit de mult în România!
Atât suplimentele alimentare cât și Fast food - ul ucid încet!

| Cosmin86 a răspuns (pentru gabicoo):

Serios? Suplimentele alimentare ucid incet?

De unde ai scos CRETINITATEA asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Cosmin86):

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, de aceea recomand suplimente alimentare avizate medical si FDA. In SUA, avizul FDA se obtine destul de greu (spre exemplu aspartamul, care e super des intalnit in sucurile din comert, este interzis).

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

O sa ai un corp nenatural big grin

| ValentinGabi a răspuns:

Dacă ai consuma proteine din fructe si carnea care este recomandată ar fi natural dar cu proteine gen prafuri nu prea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValentinGabi):

DE CAND fructele au proteine? Daca nu stii NIMIC despre nutritie, nu-ti mai da cu parerea.

| ValentinGabi a răspuns (pentru Cosmin86):

Știu totul despre nutriție ba chiar am 4 ani de sală într-o lună!

| BlackWolfPB explică (pentru Cosmin86):

Si fructele au proteine... ce e drept au foarte putine fata de alte alimente dar pentru in crestere in masa musculara nu consta totul doar in proteine( spre exemplu in 100g de banane sunt in jur de 1.1 proteine)

| Cosmin86 a răspuns (pentru BlackWolfPB):

Eu am nevoie de 180 de grame de proteine pe zi, ar inseamna cam 180 de banane pe zi (daca estimam o banana medie la 180 de grame).

Cel mai mult cred ca am mancat 15 banane intr-o zi... mai am pana la 180 laughing)

Ca sa spui ca un aliment contine proteine, trebuie sa aiba MINIM 10% (ideal ar fi 20-25%, cum e la carne si branza).