| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Daca iau o bicicleta la mana a doua din obor, la ce aspecte ale bicicletei trebuie sa ma uit?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Rotile nu trebuie sa aibă 8-uri, și când ii faci o scurta proba vezi sa nu se audă zgomote de la butuci. (în traducere, bile sărite din colivie sau sparte, etc).

Sa nu aibă spite lipsa sau niplul spitei rupt smuls din janta.

Apoi verifica uzura foilor (discurile din fata ) și a pinioanelor (discurile de pe spate).
Daca nu mai prea exista dinți și lanțul nu agata bine, treci la alta...

Verifica dacă funcționează frânele și totodată dacă se apasă bine manetele.

Verifica manetele schimbatoarelor, adică dacă se schimba bine vitezele.

Daca e cu suspensie pe aer, vezi dacă funcționează.
(la cele cu arc nu ar trebui sa fie probleme).

Vezi in ce stare sunt cauciucurile.
Daca sunt uzate, adică nu mai au creste suficient de mari, încearcă sa obții o reducere.
La fel dacă prezintă multe fisuri mici, e semn ca sunt coapte din cauza soarelui, a nefolosirii, a depozitarii necorespunzătoare, sau sunt prea vechi.

Și in cele din urma, verifica sa arate bine, sa aibă vopseaua intacta...

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Găbiță, ai renunțat la motoare?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa i ei din obor o bicicletă la mîna a doua, mai bine o i ei de pe olx macar olx este un site mai ok decat piața obor, pe olx nu vei fi țepuit, dar in piață da, oricum chiar daca te decizi sa cumperi din obor, nu ai specificat de unde din obor, au si in magazin biciclete, acelea sunt noi cu factură si garantie, nu te duce singur, mergi cu părintii tai sau cu cineva care se pricepe la biciclete, sa nu ramîi fara bani si cu un jaf de bicicletă.

| Babaturbo7 a răspuns:

Sa aiba doua roti