| Harasim_Sebi_1999 a întrebat:

Daca iau proteine inainte sau dupa antrenament, si totusi mananc in deficit caloric, pot scapa de grasime si sa pun masa in acelasi timp?

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu e EVIDENT ca nu? Ia cauta articole medicale pe tema asta...

slabirea trebuie sa fie un INDICATOR al efortului... nu slabesti fortand slabirea...

E ca si cum mut eu cu degetul vitezometrul la masina sa arate 80 km/h, dar masina sta pe loc cu motorul oprit... exact asta faci tu.

Daca nu stii NIMIC intr-un domeniu, nu mai comenta.

| aXy99 a răspuns:

Dupa cum a spus si AnastasiaK, nu poti natural sa slabesti si sa pui masa concomitet cu exceptia primelor saptamani/ luni (desi luni e mult spus) de sala cand corpul tau nu s-a obisnuit inca cu noul stimul. Poti, in schimb, sa te mentii. Daca deficitul caloric nu e foarte mare, ai putea sa iti mentii masa musculara. Proteinele in plus nu te vor ajuta la nimic. Daca nu poti manca zilnic prea multe proteine, ai putea sa iei un supliment, dar nu are importanta in ce parte a zilei il iei.

PS: Te sfatuiesc sa ajungi treptat la deficit caloric. Nu scazi de la 4000 kcal la 2000 peste noapte. Cel mai bine e sa scazi zilnic cateva kcal. Nu zic nici sa stai o luna cu scaderea asta, dar vezi sa nu fie prea brusca sa nu iti scada rata metabolica.

| aXy99 a răspuns:

Inainte sa jignesti, gandeste, asta daca ai cu ce. Explica-mi logica din spatele afirmatiei tale.

Ai slabi mai mult daca ar fi foarte frig afara, deoarece organismul ar folosi energie incalzindu-se, mentinandu-si temperatura constanta. Cand transpiri, elimini apa, nu este un efort deosebit, transportul fiind chiar pasiv daca nu ma insel. (chiar daca ar fi activ, nu ai arde nicio kcalorie intreaga transpirand)

| AnastasiaK a răspuns:

Exista o mica perioada in care la incepatori se poate intampla asta, dar fara cine stie ce rezultate. Trebuie sa ciclezi perioada de definire cu cea de masa musculara. Nu merg amandoua in acelasi timp, pentru masa musculara iti trebuie surplus caloric, nu sunt suficiente doar proteinele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti incepator, da poti. Mai poti face recompozitie(recomp), sa mananci la surplus in zilele cu antrenament si deficit in cele farã.
https://antrenorulmeupersonal.ro/articole/calorii-recompozitie/

| Tipul0111 a răspuns:

Proteine sunt pei cei slabi, care sa creasca foarte rapid in masa musculara. Eu am 17 ani, la fel ma ocup cu sala si etc, nu sunt un tip cu multe kg, dar nu decurg la proteine inca, nu sunt dezvoltat complet. Daca iei proteine nu stii ce sunt in ele ce amestec chimic, nu citi orice e scris acolo, asta e un bisness in care unii fac bani. Tu ai putea lua proteine si dupa sa aiba loc schimbari in organizm in asa fel incat sa te faci extrem de gras, nu stii cum reactioneaza corpul tau la asta. Cei cu multe kg ar trebui sa faca efort mare la antrenament, nu sa ridice greutati multe dar sa se oboseasca cu greutati normale, sa asude. Sfatul meu daca esti mai gras alearga dimineata si imbracate extrem de gros, daca transpiri stii ca slabesti, dupa ce scapi un pic de burta si etc poti sa incepi sa lucrezi la masa musculara.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Tipul0111):

Esti complet paralel si cu sportul si cu limba pe care (incerci sa) o vorbesti.

| Tipul0111 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Hai lasa-ma, mare destept esti tu. Abtine-te te rog frumos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tipul0111):

Proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale.

Tu esti vegan? Sau te referi la suplimente si habar nu ai sa te exprimi?

p.s.: sa te imbraci gros cand alergi e o CRETINITATE maxima. pierzi apa, NU slabesti. NU slabesti ca-ti fortezi tu transpiratia, transpiratia trebuie sa fie un indicator al efortului...

| siriusblack98 a răspuns (pentru Tipul0111):

''eu am 17 ani, la fel ma ocup cu sala'' maturi podeaua pe acolo? sau receptioner ceva? Ca sportiv ma indoiesc.Documenteaza-te,invata,intelege si apoi sfatuieste pe altul. Apropo, de la sala pe care zici ca o frecventezi, sugerez sa treci si pe la biblioteca. Poate nimeresti cuvintele in cele din urma.

| aXy99 a răspuns (pentru Tipul0111):

Hai sa iti explic niste lucruri, poate pricepi:
1. Daca nu e vreo firma fantoma (ceea ce nu prea e cazul, eu nu am vazut in ultimul timp asa ceva), suplimentele vor contine exact ce scrie pe ambalaj. Zerul este foarte ieftin deoarece nu are nicio intrebuintare, era folosit in trecut ca hrana pentru porci si alte animale. Din el este extrasa proteina (una de calitate), de aceea si suplimentele pe baza de zer sunt ieftine. Multe firme profita de diverse personalitati din domeniul fitness-ului pentru a-si face reclama si cresc considerabil pretul produselor, dar asta nu are nicio treaba cu continutul. Nu iti pot face rau suplimentele de acest gen.
2. Nu au loc schimbari in organism de la proteine, consumi zilnic astfel de macronutrienti, inclusiv din legume si fructe ( in cantitati mici, desigur). Fara ele ai muri. Poti supravietui doar fara carbohidrati.
3. Daca alergi imbracat foarte gros vei elimina multa apa (prin transpiratie). Vei slabi? Poate...dar nu grasime, ci apa, pe care o vei pune la loc imediat dupa ce termini perioada de alergare. Nu este sanatos sa faci asa ceva, sa nu mai zic ca risti sa rada lumea de tine (si pe buna dreptate). Daca era cum zici tu, toata lumea se ducea la sauna sa slabeasca, nu mai facea nimeni sport.