| NicklausMikaelson a întrebat:

Ce se intampla dacă fac antrenament pentru masă și am deficit caloric de 300-400kcal?
Slăbesc, rămân constant sau pun masă?

3 răspunsuri:
| Dragoslav a răspuns:

Depinde de genetic, in primul rand. in al doilea, 1 gr proteine = 3 calorii. ia in calcul inclusiv proteinele. antrenamentul pentru masa va trebui sa fie corelat cu o alimentatie hiperproteica asadar va conta numarul total de calorii. intrebarea este usor incorect pusa deoarece poti creste in masa musculara IN TIMP ce slabesti atata timp cat organismul nu va consuma, din lipsa de caalorii, din proteinele aflate in corp.

| Zyzz777 a răspuns:

Automat muschii vor creste dar intr-o masura foarte mica si neobservabila. Forta de asemenea. Daca ai deficit caloric automat vei slabi. Cu cat e mai mare deficitul cu atat vei slabi mai mult (in greutate nu in muschi). Daca nu reusesti sa atingi necesarul caloric iti recomand sa consumi 1/2 batoane proteice. Sunt destul de multe pe piata din care poti alege. Ti le recomand pe cele cu pretul cuprins intre 3-15 lei. Cele mai ieftine de 3 lei sunt niste prostii ordinare care nu te ajuta cu nimic.

| Noitra a răspuns:

Daca organismul nu are din ce sa construiasca, nu pui nimic.