| alinionutz670 a întrebat:

Daca iau proteine vreun an si apoi nu mai iau dar continui sa fac sala, o sa raman tot atat in muschi, sau vor scadea?

23 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Vor scadea.Si pielea va fi lasata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Oh come on, zici ca ma iau de tine, dar tu spui doar aberatii.

Cum naiba sa se lase pielea de la proteine? Mai citeste frate inainte sa scrii

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Tie ti s-a lasat pielea? happy

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu persoane.Erau numai pachetele si acum arata ca niste mosnegi zbarciti.

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu persoane.Erau numai pachetele si acum arata ca niste mosnegi zbarciti.
Si este normal.E la fel ca la un balon. Dupa ce l-ai umflat nu il mai poti face ca inainte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Pielea se lasa doar cand slabesti brusc sau cand te ingrasi, nu are treaba cu proteinele. Si pe TPU au fost intrebari puse de fete care au slabit brusc cu nu stiu ce diete stupide si au probleme cu pielea care atarna.

Si totusi, eu am intrebat altceva... eu te-am intrebat DE TINE. Tie personal ti s-a lasat pielea?

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai cand ti se "dezumfla muschii" e aproape la fel ca si cand ai slabi.
Eu nu folosesc proteine! Am pielea destul de lipita pe mine laughing.
Dadeam un exemplu ca se intampla.

Scuze ca am scris de doua ori mai sus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

"Eu nu folosesc proteine", serios? Tu nu stii ce sunt proteinele?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Chiar si fructele contin proteine ( in cantitati foarte mici ).

Singura metoda sa nu folosesti proteine, e sa bei apa toata ziua si sa nu mananci nimic. doar ca daca faci asta mori :)

Iar daca te referi la "prafuri", adica suplimente alimentare, alea sunt doar mancare concentrata.

Iar muschii se "dezumfla" daca nu te antrenezi si nu te alimentezi corespunzator, dar se dezumfla foarte lent si pielea se aseaza, nu scad brusc.

Uite mai detaliat :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

citez " Aberatii de tipul "muschii se transforma in grasime" sau "iti va atarna carnea" auzim la tot pasul.".

Caz concret : eu. Am folosit suplimente in liceu, apoi in facultate nu am mai folosit deloc, o perioada lunga ( 5 ani ), si aratam aproape la fel.

Ca iti asiguri proteine din mancare sau mancare+suplimente e fix acelasi lucru.

NU le mai confunda cu anabolizante, ce spui tu se intampla DOAR la anabolizante ( steroizi, etc. ).

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar ca omul de sus nu se referea la acele proteine.El se referea la proteinele pentru masa musculara!(steroizi)
Este totusi o diferenta intre ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

"proteinele pentru masa musculara!(steroizi)". DE CAND steroizi = proteine pentru masa musculara?

proteine pentru masa musculara = prafuri extrase din mancare (in special din zer, care e din lapte)

steroizi = hormoni anabolici ( in special injectabili ), ILEGALI si INTERZISI, doping

Tu chiar nu stii diferenta intre suplimente si steroizi?

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Cosmin86):

Este o diferenta...dar eu le consider aproape la fel.
Chiar daca sunt oameni care spun ca proteinele sunt sanatoase, la fel cum faci si tu eu nu sunt de aceiasi parere.
Orice pastila are si efecte negative.Proteinele pentru masa musculara nu sunt asa de bune cum cred unii.
Sunt multe emisiuni despre pastile.Au fost si la Romania te iubesc.
Cauta poate iti mai schimbi parerea.Si eu am folosit pastile la nevoie, si naturiste, si nu imi era tare bine cand le luam.

In legatura cu discutia de data trecuta...aseara am vazut la Kanal D un nutritionist care spunea despre grasimea de la carne, ca avem nevoie neaparat si de aia.Pastilele nu o inlocuiesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

"Pastilele nu o inlocuiesc", de fapt nu inlocuiesc nimic. Se numesc "suplimente" pentru ca suplimenteaza, nu inlocuiescwinking

P.S. : la Romania te iubesc a fost o mizerie de articol, despre suplimentele avizate medical si FDA exista articole stiintifice o gramada.

Spre ex. celebra proteina din zer, se ia LAPTE, se separa zerul cand se face branza si apoi din zer se separa proteina de restul continutului si se pune la cutie. Simplu happy

Daca ar fi "aproape la fel", de ce la un test doping esti imediat eliminat dintr-o competitie daca ai luat steroizi, dar daca ai luat suplimente e foarte ok? happy

Arata-mi un articol stiintific care demonstreaza ca nu sunt sanatoase. Sunt studiate de peste 30 de ani si nu e nicio problema.

| Robbu a răspuns:

Singurul meu sfat e
Nici nu te mai gandi la asa cevawinking
Am prieteni foarte buni, care acum cateva luni erau incantati ca luasera in greutate si crescusera in masa musculara foarte mult intr-un timp foarte scurt. Unul din ei si-a rupt mana, a fost nevoit sa se lase de sala.Acum este mai slab decat mine, are 19 ani si 60 d kg.
E o prostie cu toate aceste proteine
P.S. :Si eu am cumparat, dar inainte sa iau, cineva mi-a "povestit" despre ele, si le-am vandut mai departe happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robbu):

Cand iti rupi mana, nu mai poti face efort si nici nu mai ai o alimentatie corespunzatoare.

Daca nu ar fi luat suplimente, ar fi fost SI MAI SLAB.

Si mama a slabit 16 kg aproximativ, in perioada de recuperare cand a avut fractura la mana stanga, deci e ceva normal.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Suplimentele tot din astea sunt facute ( sunt mancare concentrata, atat si nimic mai mult ).

Ca iti asiguri cele 5 mese zilnice din mancare, sau 4 mese mancare + 1 masa supliment proteic, e FIX acelasi lucru.

O singura intrebare : acel cineva care ti-a povestit, avea studii de specialitate despre nutritie si supliemente? Sau era un copil mic paralel? happy

| Robbu a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vreau sa sune urat raspunsul meu,nu caut certuri pe acest site,dar crede-ma ca nu sunt atat de inconstient sa cer sfaturi despre proteine unui "copil" inca cu gandul la jucarii happy Sfatul mi l-a dat Daniel Racoveanu, probabil il stii, un Natural Bodybuilder din Romania! Si probabil ai inteles gresit, eu nu m-am referit la acele proteine >carne, peste si ce ai mai zis tu mai sus...sa iti enumar cateva la care m-am referit eu big grinymatize, Gain Fast, Gainer, Serious Mass, XPLODE..sunt unele dintre care stiu foarte multe despre elewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robbu):

Stiu cine e Racoveanu happy

Apropo, exprima-te corect, ce vrei tu sa spui sunt "suplimente cu proteine" ( o parte din ele, spre ex. XPLODE nu contine DELOC proteine ).

proteine = mancare
dymatize, whey gold, etc. = SUPLIMENTE cu proteine happy

E o diferenta happy

| Cosmin86 a răspuns:

Proteine iei oricum, aproape orice aliment contine.

In cantitati mari se gasesc in : carne, branza, peste, oua, alte lactate.

Deci oricum iei proteine deja happy

| cristi1505 a răspuns:

Proteinele nu iti cauzeaza cu nimic! Din contra te vor ajuta in procesul de dezvoltare! Ce zic uni de aici....nu stiu nimic! Proteine iti iei si din mancare, in special carne, oua si lactate. Aproape fiecare aliment contine proteine dar in cantitati diferite.

| Rëndark a răspuns:

Daca continui sa faci sala te mentii asa cum te-ai facut. E posibil totusi sa mai dai inapoi. Depinde de organismul fiecaruia.

| hibrid112 a răspuns:

Nu are cu ce sa te afecteze proteinele bineinteles sa fie de calitate. Muschii evident vor ramane dar trebuie mentinuti adica sa faci ceva exerciti si cel mai important alimentatia, daca mananci tot felul de prostii evident ca nu vei mai avea aceiasi masa musculara.Proteinele nu sunt nocive ma refer la acele"prafuri" sunt pur si simplu extrase din alimente doar ca intr-o forma mult mai concentratahappy. Bafta

| Shcoky a răspuns:

Nu mai lua ma proteine alea nu te ajuta cu nm... decat atunci pe moment mai mult iti fac rauwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shcoky):

Altu complet pe langa. ai habar ce sunt proteinele?

sau esti doar un copil mic paralel?

| PBear a răspuns:

Proteinele fac parte dintr-un regim alimentar destinat acumularii de masa. Poti sa faci masa fara o alimentatie speciala, dar mai greu. Sau te poti baza exclusiv pe sursele normale de proteine: piept de pui/curcan, albusuri de oua, lapte etc.

Deci nu "prafurile" te fac sa cresti, ci un regim de exercitii corect, ajutat eventual de alimentatie. Suplimentele proteice sunt exact ce le zice numele, niste suplimente menite sa te ajute cand ai nevoi proteice mai mari decat iti ofera dieta.

Pentru incepatori nu cred ca e esential praful, ci exercitiul. Revenind la intrebarea ta, e absolut normal ca nu vei pierde masa daca continui sa te antrenezi.