| FilipJicha a întrebat:

Exista pe aici persoane care s-au invatat sa scrie cu mana stanga, fiind dreptaci sau cu dreapta, fiind stangaci? Daca da, cum ati reusit si cat timp v-a luat?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Asta nu tine de invatat, e vorba de emisferele creierului. Rationalitea si rigoarea necesare pentru scris sunt specifice emisferei stangi a creierului, care controleaza jumatatea dreapta a corpului, LA DREPTACI. Iar la stangaci, exact invers. De aceea, niciodata nu vei invata sa scrii bine cu cealalta mana, iar efortul asta iti va face rau pe multe planuri.

| FilipJicha explică (pentru minrest):

Nu exista posibilitatea de a-ti "dezvolta", in timp, prin exercitiu si partea "cealalta" a creierului? In ce sens imi va dauna acest efort?

| Gimmy97 a răspuns (pentru FilipJicha):

Nu va dauna, doar ca nu te vei simti "natural" cand scrii icu cealalta mana

| minrest a răspuns (pentru FilipJicha):

Si cealalta parte este la fel de dezvoltata. Mai mult decat atat, emisferele creierului sunt specializate. Ce poate sa faca una, nu poate cealalta; aceasta specializare creste enorm eficienta corpului uman. Foarte multa vreme, copii stangaci au fost obligati sa invete sa scrie cu dreapta, ei scriau urat cu dreapta, dar aveau rezultate scolare slabe. De fapt se scrie in primul rand cu creierul, nu cu mana, nu obligi mana gresita sa scrie, ci obligi o emisfera cerebrala sa faca ce ii e impropiu, in detrimentul functiilor ei reale, pe cand cealalta emisfera ar conduce scrisul cu usurinta.

| ChristianKalman a răspuns:

Nu știu dacă are vreo relevanță dar eu scriu cu ambele mâini, adică sunt ambidextru. Totuși, în anii de facultate, mi-am format ideea că pot scrie cu mâna dreaptă mai repede și pot desena mai bine cu mâna stângă (sunt architect). Dar eu cred că poți ajunge să scrii cu mâna cealaltă față de cea cu care ești învățat prin exercițiu. Baftă! happy

| minrest a răspuns (pentru ChristianKalman):

Da, dar tu esti ambidextru. Scrii cu ambele maini in mod natural. Multa vreme stangacii au fost obligati sa scrie cu dreapta, asa ca exista enorm de mult material care arata ca acest lucru le-a daunat considerabil. Poate invata sa scrie urat cu dreapta, dar ce rost are?

| Maopiscopulesculeandra a răspuns:

Eu sunt stângaci și scriu cu dreapta de vreo 6 ai, de cand am avut mâna stângă în ghips, si era în timpul școlii asa ca nu am avut altceva de facut decat sa scriu cu dreapta si nu mi-a luat chiar asa mult sa ma obisnuiesc, iar acum nu îmi pot da seama cum scriam cu stângă pentru că acum nu mai pot laughing)