| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca vreau sa ma tonifiez putin, trebuie sa cresc aportul de proteine sau nu neaparat? Sunt fata.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cred ca exercitiile in primul rand tonifiaza.
Multi cred ca introducand sau marind aportul de proteina in corp elimina doar prin asta si excesul de grasime, dar nu e chiar asa.
Exista niste procese care se intampla in corpul nostru, cred ca tine de metabolism in primul si primul rand, asta este si motivul pentru care eu cand faceam sala eram la fel de masiv ca unii care luau steroizi anabolizanti, de ce? tipul meu 'semi-mezomrof' era peste tipul lor de corp.
Evident ca nu sunt jay cutler (Mr. Olympia) sau arnold, zic ca idee, suntem diferiti si avem nevoi diferite.
Miscarea insa nu poate fi ceva rau in cazul tau.
Miscare si o dieta echilibrata.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tonifierea muschilor se face cu mult efort fizic, prin exercitii la sala, sau acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu neapărat.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Esti a răspuns:

In primul rând pentru tonifiere este nevoie de sport și sa ai proteina inclusă in alimentație.
Nu știu la ce te referi prin a creste aportul de proteina, dar îți pot spune ca excesul nu este bun.