| RAY a întrebat:

Daca vrem sa slabim trebuie sa facem restrictie din rata metabolica sau slabim doar din ce facem sport?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Facem restrictie la Kcal, in rest nu conteaza. Bine, sa fie si mancarea sanatoasa.
Deficit caloric = slabire

Ai 1000 Kcal deficit pe zi fata de cat arzi, dai 4-4, 5 Kg lunar jos, nu conteaza ce mananci, nu conteaza ca faci sau nu sport, evident ca sportul e sanatos, dar ziceam strict referitor la fizica pura.
Dar se stie, dieta 80 % si miscarea cam 20 in slabire.
Dieta fara sport merge, sport fara dieta nu, in slabire.

Sportul e sanatos dar e cea mai nerentabila metoda de slabire, arde putin si efort enorm. Se face sport moderat doar pentru sanatate in mod normal.
Altfel, sport intens exagerat = secretie sus de cortizol adica hormon stres si e f rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba te înșeli la faza cu sportul. Pe mine jogging-ul m-a ajutat să slăbesc rapid, sănătos și eficient în trecut. Deh, acum depinde de organismul fiecăruia, dar eu mizez că sportul practicat cum și cât trebuie, este cea mai sănătoasă formă de slăbit. De aceea și spot-urile publicitare de la TV ne indeamnă să facem sport CEL PUȚIN 30 de minute pe zi sau săptămână.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e pentru sanatate cele 30 min sport pe zi, pentru sanatate ajung 4, 5-5 ore pe saptamana (adica cam 35-40 min/zi, deci cam cum zic astia), deci trei zile la sala, lucrat toate grupele de muschi + dupa sedinta de muschi, aerobic un 45 minute adica bicla sau alergare.

Ca, cu sport slabesti mai repede la aceiasi dieta, este corect, ca arzi mai mult, dar daca ai mai putine kcal decat arzi, slabesti stand, ca na, corpu nu stie, el stie ca are nevoie de 2200 Kcal/zi ca sa functioneze sa zicem fara miscare in plus.
Are 1200, omu trage 1000 din rezerve, e un exemplu, adica cam 4, 5 kile lunar. Daca arzi 1600 si ai 1000 dieta, trage 600 din rezerve, cam asa ca principiu.

Daca faci miscare sa zicem arzi 3000, si la dieta de 1200, sigur ca trage 1800 din rezerve deci slabesti mai repede, ca, 7, 5 kile lunar, dar asta e altceva.
Tu ai grabit slabirea prin sport, foarte bine ai facut.
Eu am slabit din August 2016 de la 85 kile la 66 pana in decembrie, nu am facut miscare ca nu mi-a ars, sigur ca am slabit mai lent ca, cu miscare, cam 4, 5 kile lunar, am avut alea 1000 pe zi in minus. Eram chiar extrem de sedantar, tocmai terminasem facultatea, deci nici acolo macar nu ma mai duceam, doar la cumparaturi si atat pe langa casa.

| RKBlue a răspuns:

Slabitul e o combinatie a 3 mari si importante lucruri care tin omul in viata.
1)Alimentatia
2)Odihna
3)Activitatea fizica
1)Alimentatia:
-trebuie sa mananci 5 mese pe zi(3 mese principale si 2 gustari); programul si idei sunt o gramada pe internet
-evita prajiturile, dulciurile, produsele de patiserie, etc
-cel putin 5 legume si fructe pe zi
-carnea prajita trebuie evitata
-mancarea prajita trebuie evitata
-niciodata nu manca pana esti satul. Opreste-te inaninte de a fi satul.
-nu uita de hidratare
Odihna:
-in medie 8 ore pe noapte dar pot fi si 7, nu e bine mai putin.
-evita somnul dupa amiaza, maxim de 2 ori pe saptamana.
-E bine acest somn cu o plimbare pentru stimularea digestiei
Activitatea fizica:
-plimbari, alergare usoara, exercitii fizice...
https://www.youtube.com/watch?v=DMHKgIZHZqM
https://www.youtube.com/watch?v=PhVIFo6aAU8

| Cosmin86 a răspuns (pentru RKBlue):

"-cel putin 5 legume si fructe pe zi" -> poti chiar deloc fara fructe

| RKBlue a răspuns (pentru Cosmin86):

Da.
Dar si frutele isi aduc un aport de vitamine important.
Oricum, nu ma refer la mango, ananas si struguri, care au un nivel ridicat de zahar...
Mere, avocado, pepene rosu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru RKBlue):

Da, au vitamine, dar nu foarte multe, pepenele rosu e 90% apa. Fructele le mananci mai degraba pentru enzime, decat pentru vitamine.