| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

De cate ori pe zi e bine sa faci aerobic? la ce ora e bine sa faci aerobic? e bine sa faci dupa masa sau inainte?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

O singura data pe zi. Dimineata e de ajuns.
Nu, nu e bine sa faci dupa masa.

| edit28 a răspuns:

Odata cand te trezesti e cel mai bine

| AntrenorFitness a răspuns:

Odata pe zi e suficient, orele cele mai potrivite pentru a face sport sunt 9-11 sau 16-18. Daca timpul iti permite, fa dimineata, e cel mai recomandat.
http://www.despreculturism.ro/9-reguli-pentru-scaderea-in-greutate.html

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Potrivit specialistilor in domeniu, momentul optim pentru exercitiile fizice este dimineata. Indiferent ca faci jogging, ca te plimbi cu bicicleta, mergi la sala sau la alergat in parc, cel mai bine este sa iti programezi aceste activitati dimineata.

Motivul pentru care exercitiile fizice facute dimineata sunt mai eficiente consta in faptul ca miscarea amelioreaza functionarea sistemului cardiovascular, pune inima la treaba si stimuleaza eliberarea de endorfine, acel hormon care ne ofera senzatia de bine.

Astfel, daca iti programezi exercitiile fizice dimineata este ca si cum ti-ai incarca bateriile, asta te va face sa te simti plina de energie toata ziua, ceea ce te va stimula sa faci mai multe lucruri, deci sa arzi mai multe calorii.