| Ellaabcd a întrebat:

De ce daca genoflexiunile bombeaza fundul, dupa ce fac genoflexiuni am febra musculara doar la gambe si deasupra rotulei nu si la fese?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Febra musculara reprezinta faptul ca ai fortat ceva pe acolo.

Gandese-te si tu, cand faci o genoflexiune, ce muschi sunt implicati in ridicarea corpului:

- cei de la gambe pentru a ridica partea de sus a piciorului.
- muschii de pe partea superioara pentru a ridica restul corpului.

Cei fesieri nu sunt la fel de "stresati", deoarece acestia doar indreapta coloana. Cei de deasupra genunchiului duc greul.

Daca te chinui mult, poti sa reusesti sa te doara toti muschii. Dar nu merita.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristimihailov):

1. merita, adaugand greutate suplimentara
2. ea nu le face corect. trebuie sa le faca PANA JOS ( "ass to grass" cum se zice ), pana aproape atinge pamantul cu fundul si spatele cat mai drept.

Si in general cu o greutate care sa nu-ti permita peste 10-12 repetari.

| cristimihailov a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar care este target-ul acestor exercitii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristimihailov):

Picioare ferme si fund rotund. e cel mai bun exercitiu pentru femei, dar trebuie facut cu greutate aditionala.