| alexandrUUUU78463724 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa va intreb:ce exercitii sa fa fac sa imi dezvolt masa musculara(nu neaparat patratele sau nu stiu ce, in sensul sa am eu muschi), ca mancaruri sa mananc adica nu lucruri nesanatoase(pe la fast-food trec maxim 1 data pe an) si daca se poate se sport sa practic? ceva gen sa ma ajute sa ma apar pe strada(da nu karate) si daca este bine sa ma duc la sala(am auzit ca nu mai cresc daca ma duc de la varsta asta da eu la 13 ani am 1, 70)FUNDA!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Teleshpenker a răspuns:

Sa nu mai cresti daca mergi la sala? PROSTII!
Cred ca ar trebui sa practici 2 sporturi pentru a dezvolta masca msuculara. Unul pentru imunitate si rezistenta iar celalalt pentr forta.
Pentru imunitate si rezistenta: inot,fotball,basket,atletism,tenis.
Pentru forta: culturism(nu il recomand),poti merge la sala sau practica halterele.
Daca nu vrei sa dai un mare buget pentru astea inscriete intr-o comunitate de genul asta sau in echipa orasului, de obicei o gasesti la stadionul orasului, sau, poti forma tu un grup alaturi de care sa practici unul din sporturi.Cel mai important este sa ai incredere in tine si sa eviti stresul si alte cele negative, minte sanatoasa in corp sanatos! Psihicul afecteaza fizicul.Mananca spanac si asigura-te ca bei cei minim 2 litri de apa, recomand apa de izvor/fantana(tot aia) daca nu vrei sa platesti cauta un furnizor cu o curte si fatana care sa iti dea gratuitwinking
NU BAGA IN TINE PORCARII CA SI TRATAMENTELE MEDICAMENTOASE SAU DIETE, acestea nu ajuta la absolut NIMIC!
Sper ca te-am ajutatwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Teleshpenker):

Culturismul nu e pentru forta, e pentru masa si definire.

pentru forta : powerlifting, strongman, etc.

p.s. : ce tratamente medicamentoase sau diete? Nu e vorba de dieta, dar ai nevoie de o alimentatie speciala pentru muschi, proteine la fiecare din cele 4-5 mese zilnice ( dar mese, nu gustari ), daca vrei sa pui muschi pe tine.

Tu la "medicamentoase" incluzi si suplimentele?

| alexandrUUUU78463724 explică:

Ma eu fac sport:fotbal in fiecare zi vara ma duc la fotbal 2 ore si apa beau destula da stiu ca in oras sunt multi baieti de aia si mi-e cam frica sa dau in iei da nu stiu de ce.mi-a bagat cinve in minte ideea ca daca dai bataie iti iei bataie..prieteni am destui da imi finebig grin