| Eddii a întrebat:

Deci am 12 ani jumate si vreau si eu abdomen big grin as vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac pe langa abdomene.Mai vreau si muschi la brat. Pectorali am deja ..deci sper sa nu am asa mult de munca. Precizez ca am facut baschet 4 ani si umarul meu este tare ca piatra, dar nu am bila. dau fundita :X

Răspuns Câştigător
| violetajustme a răspuns:

Exercitiul 1 Culcat dorsal, mainile la ceafa, picioarele incrucisate la 90 grade, ridica lent trunchiul. Acest exercitiu lucreaza muschii abdomenului superior.
Exercitiul 2 Culcat dorsal, mainile la ceafa, piciorul stang sprijinit pe cel drept, ridica trunchiul ducand cotul drept spre genunchiul stang. Schimba apoi partea. Acest exercitiu lucreaza muschii oblici.
Exercitiul 3 Culcat dorsal, picioarele indoite la 90 grade, mainile pe genunchi, ridica trunchiul intinzand picioarele si ducand mainile spre varful acestora. Acest exercitiu lucreaza muschii abdomenului superior.
Exercitiul 4 Culcat dorsal, piciorul drept pe sol, piciorul stang intins, mana dreapta sus, ridica lent trunchiul ducand mana spre varful piciorului. Schimba apoi partea. Acest exercitiu lucreaza muschii oblici.
Exercitiul 5 Culcat dorsal, mainile sub regiunea lombara, picioarele sus, coboara alternativ cate un picior mentinand umerii pe saltea. Acest exercitiu lucreaza muschii abdomenului inferior.
pentru fiecare exercitiu 3 serii a cate 20 de repetari.
Pentru un rezultat mai eficient mergi la sala, am auzit de un instructor bun de fitness il vei gasi pe id ul rooozroz@yahoo.com este din constanta

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Esti mic la 12 ani. Muschii nu sunt formati si oricate exercitii ai face nu o sa ai muschi ca unul de 16 ani sau 18 etc. Musculatura abia incepe sa se dezvolte iar pentru asta eu iti sugerez sa te apuci de un sport. Lasa exercitiile acasa pentru ca stiu cum este, te tin o saptamana o luna si dupa aia uiti de ele. Asa cand te duci la antrenamente este altceva. Iar un sport este ideal pentru dezvoltarea pe viitor. La 18 ani poti sa te gandesti si la sala de fitness pana atunci sport. Recomand inotul, arte martiale, atletism etc

| cryc2000 a răspuns (pentru Nickname1890):

Totusi eu am 12 ani si am musculatura si fac karate free running si parkour a da si baschet dar eu fac de la 5 ani

| Cosmin86 a răspuns:

Asteapta sa mai cresti si du-te la sala. Nimic din ce faci acasa nu se compara cu sala, o sa vezi.

De asemenea, pune-ti la punct dieta, o dieta este indispensabila pentru muschi.

| emblem23 a răspuns:

Flotari, foarte multe flotari, cand faci flotari sunt angranati aproape toti muschii corpului(abdomen, pectorali, brate), poti face si in pozitie normala si la 45 grade, cu bratele pe o banca, nu ai observat ca armata foloseste aceasta forma de antrenament, in felul asta iti poti lucra mai multe grupe de muschi simultan si iti va creste si forta si rezistenta fizica... funda plz

| Cosmin86 a răspuns (pentru emblem23):

Cu flotari o sa faca abdomen la pastele cailor...

| DnZuuL a răspuns:

Succes amice.....Antrenamentt zilnic...Cel putin cateva ore pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DnZuuL):

De ce zilnic? asta duce la supra-antrenament...

| Zamfir_Andrei_1991 a răspuns:

Bai prietene eu personal cred ca ai facut fotbal.O propozitie nu incepe niciodata cu conjuctie coordonatoare conclusiva. Uite daca treci vreodata prin Pitesti poate face un 1 la 1 sa te fac praf.Esti cam mic pentru abdomen si chestii dintrastea.Mai bine joaca-te cu masinutelebig grin