| VladCosmin007 a întrebat:

Dupa cat timp sa fac antrenamente de definire si in ce greutate consta?

Fac sala de 4 luni, pot sa spun ca m-am schimbat destul de mult(5cm in brate, stiu, este o nebunie in 4 luni chestia asta dar am reusit) am facut si piept, deja ridic 50kg, si picioare...

Mai am putina grasime corporala, mai exact am burta, daca ma apuc de definire scap si de burta?

Dupa cum spuneam, definirea inseamna greutate mai mica si aceleasi serii sau cum? Dupa ceva timp de antrenamente de definire, mi se vor vedea muschii mai bine?

Si va rog, daca veniti sa radeti sau alte chestii de genul, mai bine nu mai comentati.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

NU exista antrenamente de definire. Definire la fel ca si masa musculara se fac in bucatarie, in sala doar te antrenezi, intelegi? Definirea se face de obicei dupa o perioada de minim 6 luni (in functie de om, de organismul lui si de rezultate) chiar si 2 ani de masa musculara. Tu o poti face atunci cand crezi ca ai pus suficient pe tine si crezi ca ar fi cazul sa te definesti pentru a putea observa cat tesut muscular ai putut "asimila". Deficit caloric inseamna sa mananci mai putine calorii decat organismul tau are nevoie, vei reduce din carbohidrati si grasimi (treptat pana la rezultatele dorite) si vei ridica nivelul proteinelor (minim 2g/kg) pentru a nu-ti afecta tesutul muscular. Antrenamentele vor fi aceleasi in mare parte (le vei ajusta in functie de cum iti dicteaza organismul, cel mai probabil nu te vei mai putea antrena la nivelul la care te antrenezi acum pentru ca prin definire ii tai organismului o parte din energie)

1 răspuns:
| darkhell217 a răspuns:

Ideea este ca in timp sa urci cat de mult poti si sigur de va ajuta, cu cat poti sa iti depasesti greutatea cu atat ei vor da rezultate