| iTzRake a întrebat:

Dupa ce mi-am rupt piciorul si am stat 5 luni imobilizat la pat am pierdut toti muschi(si asa putini)si mobilitatea
Stie cineva vreun program de exerciti care se poate face acasa care sa fol toti mushi corpului si ca sa dau si din greutate jos (pot sa fac efort destul ca a trecut destul timp de cand mi-am rupt piciorul)
Vreau la vara sa ma apuc de pk si de inot dar pentru pk cel putin inca nu am destui mushi la maini

1 răspuns:
| Minnie a răspuns:

Medicul de familie trebuie sa-ti dea o trimitere la fizioterapie si kinetoterapie. Cu acea trimitere te duci (in general, la o policlinica sau intr-un spital) si vei beneficia gratuit de un program de kinetoterapie recomandat de un medic, dupa consult. Programul va consta in gimnastica medicala, bicicleta medicala diverse exercitii ce iti vor reda mobilitatea si va reface muschii. Poate iti va da si un program de fizioterapie constand in conectarea la aparate cu diverse unde si raze ce iti vor calma durerile