| aXy99 a întrebat:

Este adevarat ca pudrele proteice trebuiesc consumate la maximum 20 de minute dupa ce le-am amestecat cu lapte? Ce se intampla mai exact, expira?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pudra proteica o poti amesteca si cu apa, si se bea imediat dupa ce ai facut amestecul, nu o lasi in sticla.

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Asta stiam. Intrebarea mea era DE CE? De ce nu o pot lasa in sticla o ora?

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Pentru ca se produc niste reactii chimice nesanatoase! De aceea si vine sub forma de pudra, fiind recomandata sa fie amestecata si bauta imediat.

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Mersi pentru raspunsuri, dar mi-am dat si eu seama de asta. As fi vrut mai detaliat. Citisem undeva (dar nu mai gasesc site-ul!) ca trebuiesc consumate la maxim 20 de minute dupa ce sunt amestecate. Eu asa am facut inca de prima oara cand am consumat, voiam sa ii demonstrez unui prieten ca nu e chiar ok daca isi ia shake-ul la sala si il bea dupa 2 ore de la preparare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Da, termenul de maxim 20 de minute de la preparare, este cand il tii in frigider, imediat dupa ce la-i facut.
Dar daca mergi cu el la sala, trebuie consumat imediat, ca temperatura ridicata ii schimba compozitia chimica!
Este mai sanatos sa-l pui in sticla respectiva ca praf si dupa terminarea exercitiilor, sa-i adaugi apa si sa-l bei, cle putin aasa fac astia de pe aici, care merg la sala si consuma proteina sau late sake-uri.

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Interesant, ii voi sugera acest lucru.

Ai idee unde as putea gasi informatii despre procesele pe care le sufera pudra proteica dupa ce este amestecata cu lichid?