| Sebi1318 a întrebat:

Este bine dacă la 14 ani, am 1, 70 metri, 70kg și folosesc creatină?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este bine ca esti atat de inalt, dar nu este bine ca doresti sa iei chimicale la o varsta atat de mica, care-ti pot afecta sistemul hormonal, afectandu-ti crestere si dezvoltare.
Creatina si suplimentele cu proteina sunt pentru varste de PESTE 20 de ani, cand corpul si organsimul tau si-au incetat cresterea si dezvoltare, altfel te pot afecta.
Copii de 14 ani abia intra la pubertate si au nevoie de hrana sanataosa, compusa din mancare cu multe fructe si legume proaspete, cu carne organica (de pui, porc, vita si peste). Mai ai nevoeid e sport, ca musculatura si oastura sa se dezvolte frumos si armonios.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu toti.
La 12 ani nu au inca sperma, aceea apare odata cu debutul pubertatii pe la 13-14 ani, la marea majoritate a baietilor.
Nici fetele nu debuteaza la 11 ani, decat foarte putine, marea majoritate tot la 13 ani.

| dinaprilie a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce? Nu au sperma? Are you f serious?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

De la 18 nu te mai dezvoltilaughing)

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Un prieten de al meu avea spermă de la 12 ani depinde de om, eu de la 14 ani)))

| Adrian5575 a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresit. Multi baieti au sperma deja la 12 ani. Eu am avut de la 11 ani.
Pe Wikipedia zice ca apare intre 10 si 12 ani. Citește:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83

Uite subiectul discutat pe TPU
https://www.tpu.ro/......la-baieti/

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu vorbesc de cifre din satistici medicale, nu din ce se discuta la colt de strada, sau la rietenul ori vorisorul tau in casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu!

| Dismally a răspuns:

Nu prea, creatina iti poate afecta ficatul si rinichii in timp.

| Sebi1318 explică (pentru Dismally):

Aceasta afectează rinichi și ficatul doar în cazul utilizări excesive, sau a luari acesteia greșit, daca este luată regulamentar, nu afectează rinichi și ficatul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

Tu esti vegetarian sau vegan?

| Dismally a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, sunt omnivor big grin De ce?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

Pai i-ai spus sa nu ia creatina... creatina se gaseste in carne. Deci tu, ca omnivor, consumi zilnic creatina happy

| Dismally a răspuns (pentru Cosmin86):

Cantitatea pe care o iei din mancare este foarte mica in comparatie cu cea din suplimentele alimentare, n-ai cum sa le compari pe cele doua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

Ba ai cum... cantitatea recomandata de creatina este de 3-5 grame pe zi, din suplimente... eu din alimentatie am luat si mai mult (eu mananc foarte mult).

| Dismally a răspuns (pentru Cosmin86):

Cantitatea recomandata pentru culturism, unde se foloseste ar fi de 20 grame, asta ar insemna vreo 4 kg carne sau 2 kg carne de vita care are o cantitate mai mare de creatine. E cam mult...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

20 de grame? De unde ai scos asta, ca in culturism cantitatea recomandata e de 20 de grame? Sigur nu te referi doar la perioada de incarcare (care dureaza cateva zile)?

Ia arata si mie sursele de unde ai scos cifrele astea.

| RobertMoon a răspuns:

Depinde cum arăți in oglinda, niste cifre nu spun nimic. Poți să ai 70 kg și să ai șunci, poți să ai 70 și să ai mușchi you know what I mean.

| Adrian5575 a răspuns:

Eu nu recomand folosirea creatinei la varsta ta.

| Sebi1318 explică:

Am 1 an de sală, circumferința brațului la rece de 34 cm, a pieptului 95, talia 83, și am intrat în pubertate la 11 ani