| ImmobileJack a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu mai folosesc Creatină și mă las de antrenamente?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei deveni ca taurul.
Nu atat de viril, cat la greutate. big grin

| aXy99 a răspuns:

Nimic. S-a intamplat ceva cand ai folosit creatina si te-ai antrenat?

| ImmobileJack explică (pentru aXy99):

Am crescut în masa musculară extrem de mult și a-și vrea să știu dacă o sa afecteze foarte mult faptul că mă las

| aXy99 a răspuns (pentru ImmobileJack):

Daca nu te mai antrenezi, vei pierde masa si forta. Creatina va fi degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ImmobileJack):

Ce inseamna "extrem de mult"? Ai crescut de la 70kg la 120kg?

| Apokales a răspuns:

Nimic. Poate in ani de zile vei scadea in forta si masa musculara, forta si masa pe care o recapeti imediat ce te reapuci de antrenamente. Creatina nu este precum steroizii ca sa iti distruga corpul si sa te faca sa pierzi toate rezultatele obtinute straight face.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Apokales):

Doar ''poate'' in ''ani''?! Forta si masa musculara dobandita prin sport incep sa se piarda deja dupa cateva luni de pauza. Chiar daca totul a fost natural. Nu recapeti nimic imediat. Masa musculara pierduta se recapata de 3 ori mai greu decat cea acumulata initial.

| Apokales a răspuns (pentru siriusblack98):

laughing Cat am ras, multumesc. Chiar am ras. Vezi ca masa musculara are ceva ce se numeste memorie, asta inseamna ca ti-o recapeti mult mai usor odata dobandita, deci teoria ta ca o recapeti mult mai greu cade din prima. Si da, vorbeam de modul cum o faci natural, adica fara steroizi.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Apokales):

Daca razi asa aiurea atunci ai ceva probleme.Nu stau sa ma contrazic cu tine pe chestii fundamentale dupa 10 ani de bodybuilding natural.Tu mai mult ca sigur mai ai de ''mancat'' mult pana sa ajungi aici daca la tine masa musculara se pierde in ani si se recapata imediat. Te las in lumea ta mica sa crezi ce vrei. Inca o chestie, vezi ca acea memorie musculara de care vorbesti ajuta fibrele sa isi ''aminteasca'' de tipul de tensiune exercitat asupra lor in momentul aplicarii unui exercitiu.Pe intelesul tau, muschii se obisnuiesc mai repede unui tip anume de exercitiu deja practicat in trecut. NU ajuta la recuperarea mai rapida a masei musculare pierdute. Masa musculara pierduta se recapata de 3 ori mai greu decat cea dobandita initial. Esti si tu un copil mic care isi da cu parerea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru siriusblack98):

Stai putin, masa musculara pierduta se recapata mult mai rapid decat cea acumulata initial, se numeste "memorie musculara" si am experimentat eu asta, dupa cativa ani de sala cand am reluat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai baut apa dupa individul ala? Am explicat foarte clar ce este memoria musculara si la ce ajuta.Nu stiu ce ai experimentat tu si nici nu conteaza pentru ca mancati rahat amandoi. Masa musculara pierduta se recapata mult mai greu decat cea dobandita initial. Cititi, documentati-va, sunt statistici realizate de experti mai destepti si de cat mine si decat tine iar apoi ne dam cu parerea.Eu asa zic ca-i ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ajungi in cateva luni cum erai inainte sa te fi antrenat vreodata.

| PsyhoChild a răspuns:

Nimic.