| Georgia_Duna_1998 a întrebat:

Este prea tarziu ca la varsta de 14 ani o prietena sa inceapa sa faca sport de performanta? Ma refer la handball sau volei... ea a facut baschet acum un an. O puteti ajuta? big grin

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă are talent din născare, nu contează vârsta, plus multă ambiţie şi e rezolvată problema! Baftă multă!

| CryssCrySta a răspuns:

Pai daca ii place nu e prea tarziu... Daca vrea sa faca performanta inseamna ca e foarte buna la asta si crede ca poate reusi. Ar fi pacat sa nu incerce, pentru ca va regrete mai tarziu.

| popmirgea1999 a răspuns:

Daca e un sport de echipa nu depinde doar de ea sa faca performanta.depinde de intreaga echipa, antrenori de cei din staf(de intregul lot)Si ca sa-ti raspund la intrebare Nu este deloc greu(dupa cum iti spuneam nu depinde doar de ea)Spuneai ca a facut basket(asta ar trebui sa o ajute cat de cat)cu conditia fizica, viziune asupra jocului(indiferent ca e handball sau volei, tenhica etc)
Tot ce as putea sa-i spun este ca sa aiba incredere in ea, sa fie perseverenta, serioasa (sunt cele mai importante lucruri de a face performanta)si restul depinde doar de staf(dupa cum iti spuneam mai sus)Mult noroc ii doresc

| Adrianaa15 a răspuns:

Volei, zic ca e cam greu sa se apuce pentru ca e un joc foarte greu, si trebuie sa incepi de la o varsta foarte mica pentru a putea sa joci si sa prinzi experienta, ..Probabil handbal unde jocul este mai usor.

| ilinca1997 a răspuns:

Buna.Daca vrea chiar performanta, de la varsta asta e cam greu.Eu am inceput basket de la 12 ani de performanta si am reusit.Depinde de ea:de conditia ei fizica etc...Nu exista nu pot, exista nu vreau! happy