| andnd a întrebat:

Salut! Am 15 ani 1, 67 si 59 de kg. Pana acum am mâncat foarte puțin in jur de 500 de calorii(am avut 70kg acum 4 luni)si acum vreau sa ma mențin am aflat ca caloriile mele de menținere sunt 2500 si eu ieri am mâncat 1900kcal si azi văd ca am crescut in greutate.Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

La 500 kal erai leșinat. 1200 este minimul la care funcționează corpul în parametrii ( sub 1200 apar probleme digestive și hormonale). În greutate nu iei de la o zi la alta se ia în timp. Dacă mâncai 500 kal în alea 4 luni, erai anorexic când tu ai menținerea de 2500 slabei pe săptămână 2 kg ceea ce este total nesănătos, în 4 luni aveai 38 kg.

| Violleta2022 a răspuns:

Caloriile de mentinere sunt in jur de 1800-2000, fiindca la 2500 deja esti la ingrasare.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa cresti in greutate de la o zi la alta, nici daca mananci 5000 de kcal, nu 1900. Ce vezi tu e variatia de apa. care poate fi si de 2-3 kg de la o zi la alta.