| Fotin_Alexandru_1995 a întrebat:

Fac sala acasa de 7 luni, am pătrățele dar tot am burta! Fac exercitii pentru abdomen de 3 ori pe sapt, 5 min. Cum pot sa scap de burta? AMC: Nu sunt gras, sunt slăbuț

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sala acasa = aberatie de copii mici si firavi care vor sa ramana firavi.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu toata lumea poate sa mearga la sala, fie ca nu are vreo sala in apropiere, sau din alte motive. Cu cateva gantere si eventual o bara de tractiuni, poti sa lucrezi si sa pui muschi. Doar pentru ca esti la sala nu inseamna ca nu esti la sala nu inseamna ca automat muschii iti cresc de 10 ori mai incet.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Chitaristul26):

*Greseala pe care am facut-o, "Doar pentru ca nu esti la sala, nu inseamna ca automat muschii iti cresc de 10 ori mai incet."

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Teoretic se poate si fara... practic 90% esueaza grav fara sala.

Nu e vorba doar de echipament (si la tractiuni... spre ex. nu ai centura de care sa legi greutati, asa ca o sa faci mereu doar cu greutate corpului tau), e vorba si de atmosfera de la sala + ce inveti acolo. Daca te duci intr-o sala unde se antreneaza si sportivi profesionisti, ai o gramada de invatat de la ei (de la exercitii, antrenament pana la nutritie).

| aXy99 a răspuns:

Ai patratele, dar tot ai burta. Adica nu ai patratele. Trebuie sa slabesti. E nasol avand in vedere ca esti slab. 'Skinny fat' este termenul. E oarecum si cazul meu, dar asta pentru ca nu am vrut sa raman asa de definit prea mult timp. Treubie sa slabesti. Ori consumi mai putine kcal ori arzi mai multe (sau ambele). pentru a slabi.

| heracles a răspuns:

Hm,fac sala de 7 luni ai patratele, dar tot am burta,laughing
pai patratelele(muschii striati)oricum erau acolo, singura cheste care i impiedica sa se vada este grasimea, si ea este acolo cu un rol, si nu doar acolo, ci prin tot corpul, si indiferent cate abdomene vei face poti face 24/24h, nu vei scapa de grasime, pt.ca ea are rol de transport a vitaminelor liposolubile.Si totusi daca vrei sa dai jos din ea, trebuie sa alergi, pentru ca exercitile fizice nu au nici un efect asupra grasimi, singurul efect al exercitilor fizice este asupra muschilor, si nu este suficient 5 min, cel putin o ora pe zi,deci nu toata ziua,ci infiecare zi, macar o ora, bine inteles ca nu poti face abdomene o ora, mai poti sa sari si coarda, sau la bicicleta medicala, faci imbinari, dar, repet exercitile fizice -abdomene- nu te scapa de grasime ci alergatul, inotul, e.t.c.si grasimea cand vrei sa scapi de ea, ea dispare in mod uniform, de aceea e foarte greu de dat jos mai ales de pe abdomen.

| ziptrack a răspuns:

Nu mai manca deloc zahar sau orice aliment pe baza de faina alba sau orez alb si o sa scapi de burta foarte repede.

In loc de paine alba consuma paine facuta doar din cereale integrale facuta in casa dar daca nu ai cum, inlocuieste painea cu terci din ovaz, secara, sau orice alte grane atata timp cat sunt integrale. Terciul il faci dand granele integrale la rasnita, adaugi sare si le fierbi in 3 portii de apa amestecand mereu...o sa obtii un fel de mamaliga. Si sa nu consumi bere deloc.

Daca respecti instructiunile mele vei da burta jos foarte repede.

| Miksha a răspuns:

Salut, pentru patratele trebuie sa ai o concentratie mica de grasime nu numai in zona abdomenului dar pe tot corpul in general. Daca spui ca deja esti destul de slabut si lucrezi des, poti sa incerci sa mananci mai multe fructe, nuci si grasimi sanatoase cum ar fi carnea de peste, avocado sau uleiul de masline.

Desparte cele 3mese zilnice in 5 sau 6 mese, fiecare fiind mai mica decat o singura masa obisnuita. (adica - Mic Dejunul devine 2 mese care in total contin mai putina mancare, daca intelegi mai bine asa, si faci asta cu toate mesele) De asemenea sa nu mananci dupa 8 seara de preferat. Asta iti va creste metabolismul iar corpul tau va arde grasime mai usor.