| 2pacAmaruShakur2 a întrebat:

Fac sala de 2 ani si de vreo 2-3 luni evolutia mea s, a oprit complet si am schimbat multe... atat in alimentatie cat si in antrenament si tot nu mai cresc in masa deloc ( ba din contra... am slabit un kg) am 175m si 70 kg

ce as mai putea sa fac pentru a lua iar in masa musculara? Fara suplimente ca nu am bani! (abia am pentru sala)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Te cam supraantrenezi...

Vineri -> zi libera. Brate faci luni si marti.

Scoate laptele de tot... incetineste absorbtia proteinelor. Lapte bea doar seara evident, si o data pe saptamana.

+ laptele afecteaza absorbtia calciului ( avand raport calciu - magneziu foarte dereglat ).

Vad ca ai cam putini carbohidrati... pentru masa musculara, baga carbohidrati DUBLU fata de protiene.

carbohidrati 60 %, proteine 30 %, grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune, etc. crude ) 10 %.

Antrenament intens = maxim 45-50 de minute la sala?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. zi ce antrenament ai ( cat mai detaliat )

2. zi ce alimentatie ai

Sa vedem ce gresesti.

| 2pacAmaruShakur2 explică (pentru Cosmin86):

Antrenament :

luni: piept, triceps
marti: spate, biceps
miercuri: picioare
joi: umeri
vineri:brate
sambata: picioare
dumineca:pauza

luni, miercuri si vineri merg si la (antrenamente mma)

mananc cam neregulat ( ca nu.mi fac eu de mancare ) dar am vreo 5-6 mese pe zi si la fiecare mananc carne plus 1kg de lapte pe zi

de exemplu azi am mancat inainte sa merg la sala o conserva de carne un pahar de lapte si 3 feli de sunca pe urma cand am venit acasa am mancat 4 oua si un pahar de lapte, pe urma (dupa 2 ore jumate) 4 sarmale iar dupa inca 2 ore jumate am mai mancat 4 sarmale plus un pahar cu lapte!

antrenamentul este intens ( fac vreo 3-4 exercitii pe grupa musculara )

am facut o pauza de o saptamana acum o luna

| 2pacAmaruShakur2 explică (pentru Cosmin86):

Cam o ora stau la sala... deci renunt la lapte complet?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2pacAmaruShakur2):

Daca e lapte de tara, natural... bea seara ( dar nu 1 litru, 2 pahare maxim ).

Daca e din comert... renunta de tot happy

| 2pacAmaruShakur2 explică (pentru Cosmin86):

Ce as putea sa imi mananc zilnic (pe langa mese ) sa imi mareasca nr carbohidratilor pe care ii asimilez? de exemplu banane? :p

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2pacAmaruShakur2):

Surse bune de carbo: orez brun ( sau alb daca nu gasesti ), paste integrale, fulgi de ovaz, cartofi.

Pe langa mese poti manca nuci, migdale, caju, linte, naut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2pacAmaruShakur2):

Te cam supraantrenezi...

Vineri -> zi libera. Brate faci luni si marti.

Scoate laptele de tot... incetineste absorbtia proteinelor. Lapte bea doar seara evident, si o data pe saptamana.

+ laptele afecteaza absorbtia calciului ( avand raport calciu - magneziu foarte dereglat ).

Vad ca ai cam putini carbohidrati... pentru masa musculara, baga carbohidrati DUBLU fata de protiene.

carbohidrati 60 %, proteine 30 %, grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune, etc. crude ) 10 %.

Antrenament intens = maxim 45-50 de minute la sala?