| Kelton a întrebat:

Fac sala de o luna si ceva si vreau sa stiu ce suplimente nutritive, proteine, etc as putea lua pentru cresterea masei musculare. Mentionez ca am 14 ani.
P. S. As vrea si un program de alimentatie zilnica pentru sala.

Răspuns Câştigător
| alexTT a răspuns:

Pentru cresterea masei musculare trebuie sa iei urmatoarele suplimente:

- Proteina Volumass 35, (o masura inainte si 2 dupa antrenament),
- T-bomb 2(se ia 5 tablete dupa antrenament),
- Animal pack (cate un pachet inainte de antrenament cu 2 ore),
- Animal pump ( un pachet cu 30 de minute inainte de antrenament)
- Animal flex (pentru prevenirea accidentarilor la nivelul incheieturilor se ia 1 pachet pe zi )

Program de alimentatie:

Mic dejun:
- lapte cu zahar (300 ml+30 g)
- unt 20 g, miere 50 g
- muschi tiganesc 70 g
- telemea 50 g
- o rosie
- doua oua la pahar
- paine de tarate 200g
- suc fructe 200 ml

Pranz:
- ciorba taraneasca (60 ml)
- pui cu smantana (130 g)
- frigarui din muschi de porc la gratar (150 g) cu piure cartofi (300 g)
- rosii natur(200 g)
- struguri 200 g
- paine

Cina:
- clatite cu branza de vaci si smantana (100 g)
- carne de vita la gratar(150 g) cu sote de legume (300 g)
- salata asortata - 300 g, paine
- un mar
- sana - 200 ml.

Nu ezita de asmenea ca intre mese sa iei cate un baton proteic si energizant.

1 răspuns:
| mihaitza05 a răspuns:

Fa sala 2 ore pe zi si mananca bine
daca vrei sa faci muschi