| tpb a întrebat:

[Funda + Vot]

Am o bicicleta MTB cu frane pe disc,si cand franez,face urat rau de tot,zici ca franeaza trenul in gara, si nici nu tine frana asa bine...ce imi recomandati sa fac?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| altrix a răspuns:

1. Daca dai discu cu ulei poti sa arunci intregul sistem de franare.
2. Poate ai dat cu apa in timp ce era incins.
3. Daca nu mai tine bine,schimba placutele.
Acum depinde si ce frana pe disc ai :
-mecanica;
-hidraulica.
Oricum, du-te la un service de biciclete.
ATENTIE! Niciodata nu se pune mana pe disc(cat e cald, daca pui mana il stergi cu o carpa uscata si curata), nu se pune ulei, apa sau orice alt lichid.

1 răspuns:
| Prodan_Mihai_Gabriel_1992 a răspuns:

Da discu unpic cu ulei dar putin nu mult si trebuie sati schimi saboti dar sunt cam greu de gasit si sa nu fie de fier sa fie de cauciuc funda?