| RazvanC28 a întrebat:

Hai salut! Dupa mai mult timp de gandire m-am gandit sa ma apuc de sala, dar am nevoie de cateva sfaturi, ce sa iau inainte si dupa antrenamente pentru ca vreau sa cresc in masa musculara, programul de antrenamente mi l-am fixat, dar nu sunt pus la punct cu alimentatia pentru ca nu stiu broken heart

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândirea din start nu e corectă. Tu fă sport acolo si nu te complica. Sala trebuie sa fie o plăcere, nu o obsesie de detalii. Toate detaliile astea cu "ce iei" inainte si după abia o sa adauge 5% la progresul tău. 95% sunt bazele. Antrenamentul. Pe care il înveți pe parcurs. Eu am intrat in sală fara dorinta de face totul perfect stas, fara dorința de a ajunge la 100% performanta optima, voiam doar sa am un timp
placut si sa evoluez. Programul mi l-am format pas cu pas din sfaturile veteranilor de acolo, de le canalele respectate de YouTube, alimentația tot așa. Nu m-am omorât niciodata cu suplimentele, nici in ziua de azi nu iau nici macar proteine, si sper sa o duc tot așa. Sunt bune suplimentele, nu zic nu! Dar tine cont ca sunt o investitie lunara. 2-3 suplimente inseamna sa bagi vreo 150-200 lei pe luna in treaba asta. In plus de exemplu daca incepi sa iei preworkout, o sa vrei sa iei mereu, caci altfel nu te vei mai simti la potentialul tău. Asta e motivul pentru care nu vreau eu sa iau suplimente. Mă cam disperă repetitivitatea. Cât despre alimentatie, tot de pe YouTube am format-o, alaturi de niste asteptari realiste cu privire la ce compozitie corporala vreau sa am si de asemenea cat de strict pot sa fiu. Degeaba ai dieta scrisa litera cu litera, nu inseamna ca o sa o și ții. Tot așa, nu suport rutina. Adica nu-s din ala sa mananc ceva diferit la fiecare masa, dar nici sa mananc dupa un program fix pe fix nu aș putea. Prefer sa am niste alimente dupa gustul meu si care se incadreaza in ce am eu nevoie si sa le mananc eu cum si cand vreau. Sa am loc de schimbări. Tu apucă-te de sală și înveți din mers happy

| RazvanC28 explică (pentru anonim_4396):

Da, voi tine cont de ce mi-ai scris!✋

9 răspunsuri:
| Elliiieo3 a răspuns:

Daca esti baiat si mai ales daca esti slab, MANANCA MULT! Multa carne de pui, ouă fierte, cartofi la cuptor, paste, banane si ma rog... orice vrei. Mananca.

| RazvanC28 explică (pentru Elliiieo3):

17ani,172cm,65kg, sunt in regula =)

| Elliiieo3 a răspuns (pentru RazvanC28):

Din punctul meu de vedere esti foarte slab, dar important e sa te simti tu bine in corpul tau. Mie imi plac musculosii ca lumea, mai solizi asa inspre plinuti, nu trebuie sa te iei dupa mine. Concentreaza-te pe Bac happy Succes!

| RazvanC28 explică (pentru Elliiieo3):

La 17 ani, ai vrea sa arat ca un culturist? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Punctul tau de vedere e prost! Băiatul are o greutate foarte bună! Foarte slab era dacă avea sub 60kg. Pentru cineva care nu face sport e numai bine. Eu am cam același raport inaltime greutate(adica greutatea cu vreo 5, 6 sub cm de inaltime) si nu sunt nicidecum slab. Faptul ca tu ai o preferința nu are nicio treaba cu sanatatea si nevoile acestui băiat @RZVray28 parerea mea e ca ar trebui sa te mentii la greutatea asta, dar cu timpul adaugi muschi si scazi din grasime, pentru o compozitie corporala armonioasă. Nu trebuie sa "te faci mare" la 80-90kg ca ajungi in forma de balon cu aer cald. Cine vrea sa creasca doar pe cântar nu ajunge bine. Sala se face cu oglinda in față nu cu cântarul.

| RazvanC28 explică (pentru anonim_4396):

Fac sport, cam de 1an dar acasa, ma antrenez cu gantere si o haltera, dar tin sa mentionez ca atunci cand m-am apucat aveam170cm si 51kg

| Gafitescu a răspuns:

Pana te apuci tu de sala, se termina pandemia. Mai degrabă termina o profesionala/liceu apoi angajeazate ca sala nu-i de tine

| RazvanC28 explică (pentru Gafitescu):

"nu-i de mine?" nici macar nu ma cunosti...