| Andrei4KiLL a întrebat:

SAlut TPU! Am 15 ani,si vreau sa ma apuc de sala,intr-un cuvant,vreau sa cresc muscular vorbind,si am inteles,ca proteinele sunt bune,e ca si cum ai manca carne,etc,dar steroizii nu,si m-am gandit sa iau : creatina,sau proteine care se fac milk-shakuri,Nu stiu, am 50 kg la 15 ani... si nu prea am masa musculara,si eu chiar vreau sa fac acest lucru,sa iau proteine, dar ce fel de proteine?! funda

5 răspunsuri:
| AsTheLove a răspuns:

Nu lua proteine. Nu fac bine organismului. Daca vrei sa ai muschi, apuca-te de sala, fa sport des, mananca sanatos, mentine-te in forma. Nu face greseala asta.

| 0Andrew0 a răspuns (pentru AsTheLove):

Tu nu ai habar ce sunt proteinele...

| Andrei4KiLL explică:

Nu,chiar nu stiu, nu vreau sa ma apuc de culturism, doamne fereste, vreau doar sa cresc, Am facut fotbal 8 ani,si nu am pus nimic,si fac foarte des sport,dar nu pun nimic, nu ma pot ingrasa, si mama mea e la fel, doar ca, eu vreau sa cresc putin musculatura,

| Eddy1996 a răspuns:

Fara proteine esti mort. Presupun ca te referi la suplimente proteice. Alea sunt o risipa de bani atata timp cat tu vrei doar sa fii fit. Am 19 ani, merg la gym de 1 an si vreo 5 luni (ma rog, din octombrie nu m-am mai dus, dar o sa merg peste cateva zile, nu stiu) si am crescut in masa musculara fara vreun supliment. Dar la varsta ta nu ai nevoie. Esti in crestere si oricum nu poti pune cine stie ce muschi la 15 ani. Asteapta pana la 18 ani si pana atunci poti sa faci exercitii cu propria greutate (genoflexiuni, tractiuni, diferite variatii de flotari). O sa pui ceva muschi. Daca te apuci de culturism la varsta ta, o sa te opresti din crestere si nu cred ca asta vrei

| Eddy1996 a răspuns:

Nu ai absolut nicio treaba cu fitness-ul si culturismul. Eu zic sa nu te apuci niciodata pentru ca esti prea...