| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am alergare de rezistenta. Vreau si eu sfaturi ca sa nu obosesc repede! Cel mai bun raspuns are funda iar urmatoarele 3 au voturi! Mersi

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu e vorba de antrenament.ideea e ca mainile trebuiesc foarte mult miscate pe langa corp,pasii sa aiba aceeasi marime pe tot parcursul alergarii si se alearga pe partea exterioara a piciorului, nu exagerat de exterior sa nu intelegi ca alergi pe o parte, dar nici pe toata talpa nu se alearga si nu se atinge cu calcaiul, solul.acum depinde si ce start ai daca e startul de sus viteza o bagi pe parcurs,daca ai startul de jos( de pe block start sau fara block start), viteza o bagi din primul pas facut cand dai sa alergi si mentii, sper ca ti-am fost de ajutor.multa bafta

| watermelon a răspuns:

Multe exercitii...incearca sa alergi cat mai mult.ai vazut ca sportivii de performanta nu obosesc repede pentru ca se antreneaza foarte mult.asta se aplica in cazul oricui.

| siminik54321 a răspuns:

Pai in primul rand du-te pe un teren sau ceva mai spatios si alearga
in al doilea rand e bine sa stii cum sa respiri de exemplu sa inspiri de doua ori si sa expri de doua ori sau sa inspiri si sa expiri
si in al treilea rand sa nu alergi repede de la inceput deoarece obosesti repede si cand ajungi al final o sa fi ultima. Sper ca ti-am fost de folos.PA

| anastasiahuzum_5108 a răspuns:

Incearca sa alergi mai incet ca sa nu obosesti

| zinzi a răspuns:

1. Respiratie sacadata.
2. miscarea miinilor, cu coatele indoite.
3. Viteza constanta, pasii egali.
4. Daca alergi in grup, nu incerca sa te pozitionezi de la inceput printre primii.
5. Hidratare. Daca e alerare de 10 minute - sa bei apa dupa. Daca e proba adevarata de rezistenta, gen maraton... bea apa si pe parcurs.