| Liviucu a întrebat:

Hei, ce mai faceti voi? La Multi Ani tuturor! De cand vroiam sa pun intrebarea asta, dar am tot uitat. Este destinata celor care stiu sa inoate... Cum puteti inota cu ochii deschisi? Sau sa nu aveti mana la nas? Dar respiratia cum v-o puteti tine cel putin un minut? Sunt tare curios... Funda mare pentru cel mai bun sfat. Pupicei la fete si strangeri de mana la baieti.

Răspuns Câştigător
| rocketguy3321 a răspuns:

Eu stiu sa inot, ii activitatea mea sportiva preferata.
Cand te obisnuiesti cu inotul, devine usor. Cand inoti, nu stai pur si simplu cu nasul in apa fara sa iti intre apa. Trebuie sa ai miscari bine definite si pozitii exacte in care sa te afli in momentul cand inspiri si expiri, cu care o sa te obisnuiesti in scurt timp, iar corpul tau o sa inceapa sa respire asa cum trebuie automat, fara sa fii atent! Exemplu: cand intinzi mana dreapta sa ajungi in fata (inainte sa te impingi in fata cu ea) inspiri, tinand nasul deasupra apei. cand ai terminat miscarea totala, cand intinzi mana stanga, expiri. repeti asta pentru respiratie.
Pentru ochi, aici ii discutabil: depinde de sensibilitate, de apa, de loc. Eu am avut probleme cand am inceput sa inot in bazin, am facut conjunctivita din cauza clorului. A trebuit sa imi cumpar ochelari, si ii foloseam mereu la bazin. In schimb, la mare, nu am avut niciodata probleme sau nevoie de ochelari (numai cand vroiam sa ma uit la pietre sau pesti daca apucam sa vad, ma rog, nu are legatura). Salinitatea apei de mare si lipsa clorului o face perfecta pentru inotat fara ochelari, dar nu zice nimeni ca trebuie sa iti tii ochii deschisi in timp ce inoti. Eu ii deschideam rapid, in acelasi timp cu respiratia (aceeasi miscare, paragraful anterior).
Incearca si vezi cum ii, pana la urma ii vorba de tine. Tine de obisnuinta, dar si sensibilitate si daca iti place ce faci. Simte-te bine, ii cel mai important! happy Ciao!

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Stiu doar sa iti expil cum e cu respiratia sub apa.Deci de acum incolo cand mergi la bazin incearca sa stai tot mai mult sub apa cu timpul o sa poti sa ti-o tii mai mult este exact ca alegatul alergi mai mult ai rezistenta la oboseala deci stai mai mult sub apa si cu timpul vei puea sa-ti ti respiratia mai mult baftawinking

| andreilove a răspuns:

Sall.Eu stiu sa inot si pot sa tin ochii deschisi sub apa.Stiu ca toti si tu.Prima oara te ustura un pic,dar dupa aia e perfect, dar daca esti undeva la strand sa nu deschizi ochii pentru ca acolo e apa sarata si te ustura rau, insa apa sarata este foarte buna pentru cei bolnavi. Daca vrei sa poti sa respiri sub apa iti trebuie echipament. Daca tie frica sa deschizi ochii sub apa ia-ti ochelari speciali pentru apa care costa doar 30 ron(lei). Funda?

| Orte95 a răspuns:

Am facut inot aproximativ jumatate de an si pot spune ca ma descurc neasptetat de bine...
1.Cu ochi deschisi nu e indicat sa inoti deoarece ai o senzatie neplacuta dar daca chiar vrei sa incerci te duci pur si simplu in bazin te bagi sub apa si deschizi ochi.
2.Te bagi sub apa si sufli usor pe nas incat sa nu poata sa iti intre apa (fi relaxat... daca iti e frica nu vei reusi)
3.Asta e mai complicat.eu stau cat pot in apa fara sa respir (aprox 25-30sec) iar cand simt ca nu mai rezist incep sa elimin aeru incet (10-15sec)

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta