| racheel a întrebat:

Hei!
Imi place sa joc volei,stiu lucrurile de baza, dar as vrea sa invat mai multe lucruri. Sfaturi?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am facut volei de performanta, as putea sa iti dau sfaturi, dar ar trebui sa stiu la ce nivel esti, care sunt lucrurile de baza care le stii. Si, mai mult, pentru ca e sport de echipa, ar trebui sa stiu si cu cine joci, sau mai bine zis cum joaca coechipierii tai, ca sa te pot integra bine in echipa.
Deci, ce stii? Pasele, de sus, de jos, preluarile, plonjoanele, pasii de atac, atacul, blocajul, serviciul, pozitia in teren, functie de locul in care te afli? Fiecare din toate acestea necesita o sumedienie de explicatii, pentru ca fiecare isi are pozitia exacta a corpului, a palmelor, a picioarelor.
Deci astept sa ma ajuti tu mai intii, sa imi spui ce stii, si ce ai vrea sa afli.
Si inca ceva. Nu am mai jucat volei de mult timp, si mi-e dor de o partida. Daca stii vreun grup cu care sa ma intilnesc si sa joc, mi-ar place sa imi spui cum pot da de acel grup. dar macar sa fie in acel grup cel putin un baiat, sa nu ma trezesc intr-un grup de fete, eu sigurul baiat happy (banuiesc ca tu esti fata).

| MarcoXD a răspuns (pentru cristi202):

Ai găsit club? Câți ani ai? Eu am 13 deci probabil nu o sa poți întra aici.

| cristi202 a răspuns (pentru MarcoXD):

Nu am gasit, dar inca as vrea sa gasesc.
Da, poate fi o problema. Sunt un "bosorog" de 48 de ani happy.
Pentru mine nu ar fi, atita timp cit altii ma vad mult mai tinar, unii imi zic "baiatul", pentru ca nu pot accepta ca imbatrinesc si ma port ca un tinar. Si cred ca si sunt inca happy, odata ce fac lucruri pe care tinerii le fac. Mai mult, cand merg pe undeva cu copiii de la scoala sotiei mele, ea e cadru didactic, copiii, unii chiar de varsta ta, se simt bine cu mine linga ei, pentru ca stiu sa dau in mintea copiilor, sa ma port ca si cum as fi unul dintre si de-ai lor. Cei mai multi din clasele pe cae sotia mea le-a avut au amintiri foarte faine cu mine in iesirile ce le faceam impreuna. Dar, na, daca tu ai o echipa si eu as fi pe acolo, poate as fi privit ca un ciudat, ce sa caute un om in varsta printre tineri?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te poti uita la tv la meciuri de volei sau poti intreba profesorul de educatie fizica, sau poti merge sa privesti meciuri de volei nationale, judetene, locale.