| MidnightMemoriesMM a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o intrebare legata de sport... aproximativ. Peste o saptamana trebuie sa dau rezistenta la scoala, iar lunea asta viteza -.- Faza e ca sunt varza la sport. Serios. La 50 de metri nu reusesc sa scot mai putin de 11-12 secunde.
Nu sunt grasa sau asa ceva. Am 1.69 si 49 de kilograme. Doar ca nu le am cu alergatul. Ma pricep la gimnastica, aerobic... Si e obligatoriu sa dau si rezistenta si viteza. Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Plus ca vreau sa ma apuc sa fac mai mult sport. Cam ce exercitii ar trebui sa fac zilnic? Pentru abdomen si picioare in special, dar si solduri si fese. Si cam cat ar trebui sa alerg zilnic? Nu ma refer la metri/kilometri ci timp.
Vreau raspunsuri cat mai detaliate, va rog.
P.s. Cum trebuie sa respiri cand alergi?

2 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Inspiri la 3 pasi, expiri la 3 pasi initial, cand obosesti schimbi la 2-2
Nu cred ca poti face ceva intr o saptamana..rezistenta se construieste greu, in timp, viteza e mai mult innascuta dar poti tot asa in timp sa adaugi cateva secunde
Antrenament HIIT 3 ori pe saptamana, asta o sa ti aduca si viteza si rezistenta, fara alergari de ore intregi fara rezultate
Abdomen si picioare, cele mai bune sunt genuflexiunile cu greutate, 4-5 serii a cate 12-6 repetari, schema piramidala
Daca faci genuflexiuni largi intra tot ce vrei tu, apoi mai poti face indreptari si fandari
Alergi pana nu mai poti, in fiecare saptamana sa maresti cu cat poti, 20 secunde sau cat poti tu, doar sa maresti ca poti alerga mai mult la fiecare saptamana
Lasa mi un id si iti fac eu antrenamentul, dar doar daca te tii de treaba

| MidnightMemoriesMM explică (pentru Lothar):

O sa iti trimit un mesaj in privat cu id-ul happy
Ma tin de treaba... :/ Chiar vreau sa ma apuc sa fac mai mult sport.