| MmoooTtttt a întrebat:

Hello! Daca mi-as cumpara greutati de alea pentru picioare:
-1.Ar fi bine sa alerg pentru cele de mai jos, sau doar sa merg normal ( sau poate sa merg normal pana ma obisuiec si dupa sa incerc sa alerg si cu ele).
1.As putea sa imi imbunatatesc viteza?
2.As putea sa imi imbunatatesc rezistenta?
3.Cam ce greutate imi recomandati daca am 14 (imi place mult sa alerg, mai ales pe la scoala, la sport, la 50 de metri am scos 7.30(acum un an, urmeaza sa dau iar proba luna asta) aproximativ, nu sunt eu chiar foarte rapid dar iubesc alergatul happy )
Daca alerg mult si sunt greutati prea mari(nu am incercat pana acum) imi dau seama ca pot face febra musculara.
Va rog sa nu comentati daca vreti sa spuneti "Alea sunt o porcarie" sau "ahha eu sunt mai rapid / mai lent" sau "n-ai cum sa scoti atata", vreau comentarii serioase laughing)) poate dau si funda daca imi place ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleo96 a răspuns:

Ar fi bine sa iti iei greutăți de 1kg/picior,nu prea mari ca sa nu ai probleme mai tarziu, e foarte bine sa alergi mai ales daca practici asta; cred ca ai putea sa iti îmbunătățești si viteza si rezistența dar nu le purta prea mult, începe cu putin cate putin si apoi dezvolta timpul in care le porți si fa mișcare/exersează ca sa fii din ce in ce mai buna(nu alerga prea mult pe ciment, prefera locurile cu drum din pământ/iarba, de preferat printr-o padure ceva) SI SA NU TE APUCI DE FUMAT!?

| MmoooTtttt explică (pentru Cleo96):

Mersi de sfat, asa ma gandisem si eu. Eu fiind baiat si am masa muculara deci nu cred ca o sa fie probleme, dar oricum o sa incep cu 1kg/picior sa ma obisnuiesc la inceput si o sa vad ce iasa(daca imi este prea usor, o sa mai cresc cu 1 kg).
Si cu siguranta nu o sa ma apuc de fumat, e ca si cum mi.as cumpara moartea cu bani!(asa mai zic euhee hee.
Ah si am dat proba aia de 50 metri si am scos 7.08, pute.am sa scot si mai rapid dar am avut o mica "problema" la final laughing)

1 răspuns: