| EyulDew a întrebat:

Cine a practicat vreodata artele martiale (nu conteaza ce ramura a artelor martiale)? Si cum se desfasoara? Pentru ca vreau sa ma apuc si eu din doua motive: eu sunt o persoana mai timida si fiind clasa a 8-a (urmatorul an la liceu) as vrea sa am mai multa incredere in mine, sa ma integrez si eu iar al doilea motiv sa invat sa ma apar.
Apropo sunt fata big grin. Bineinteles ca va primi funda raspunsul cel mai concret! :*

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MyNameIsCata a răspuns:

Buna! Eu am practicat karate acum vreo 10 ani si m-am tinut de ele 4 sau 5 ani.M-au ajutat foarte mult, m-au invatat disciplina, reguli de aparare si reguli de atac.
Karatele se imparte in 2 categorii:Shotokan(practici kata, niste exercitii care tot trebuie sa le perfectionezi, cauta pe Youtube ''karate kata'') si Kumite(lupte).
Apropo artele martiale nu te fac sa nu mai fii timida, eventual daca mergi la concursuri si vorbesti cu concurentii.De timiditate nu scapi asa...
A fost tare, eu m-am oprit la centura albastra.

| 187VLAD a răspuns:

Eu am facut Qwan Ki Do cand eram mic, vreo 2 ani/2 ani jumate, si sincer am ajuns la concluzia ca artele martiale nu iti construiesc caracterul, motivul principal fiind faptul ca nu ai parte de prea mult contact fizic cu adversarul la antrenament.De cele mai multe ori faci incalzirea vreo jumatate de ora si dupa pana la sfarsitul antrenamentului executi procedee singur.
Cat am fost la Qwan Ki Do, am participat la un singur eveniment demonstrativ, la care doar am exectutat niste procedee in fata unor reprezentanti ai nu stiu carei federatii.
Inainte de arte martiale am facut judo aprox. 3 ani jumate, si daca vreunul din astea doua sporturi m-a ajutat, judo-ul a fost.Ce-i drept e ceva mai dur decat artele martiale, dar daca reusesti sa treci peste aspectul asta o sa-ti placa...ma rog asta presupune mai multe chestii... fara unghii lungi, parul legat etc.
Oricum nu tine prea mult cont de opiniile nostre, du-te singura is vezi cu ochii tai happy, poti sa te duci cu unu din parintii taisi doar sa privesti un antrenament ca sa-ti faci o idee, nu cred ca se supara cineva.

| GimFoo a răspuns:

Eu cunosc 5 stiluri de arte marțiale