| PurpleAddict a întrebat:

happy Eu nu stiu sa inot. si as vrea sa imi recomandati metode cat mai usoare pentru a invata.
Mentionez ca nu vreau sa merg la cursuri!

Dau fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Da,vad niste raspunsuri amuzante, dar sunt corecte in acelasi timp, du-te la o piscina sau bazin mai degraba, de ce bazin, pentru ca au culoare si acestea au acele sfori cu mingiute care stau tot timpul la suprata apei, si pe margini ai bare, du-te la un bazin care are 2 m adancime, in primul rand trebuie sa-ti gasesti increderea in tine, si sa lucrezi unpic cu psihicul tau sa ramai calma in apa, in momentul cand te agiti vei claca, ia-ti ochelari pentru ca te va ajuta la psihic cand vei putea sa vezi sub apa, oricine poate sa-si tine respiratia sub apa 30-40 de secunde,asa ca ai incredere in tine,si fa in prima faza cateva scufundai si tineti cat mai mult respiratia tinandute tot timpul de bara, dupa ce te-ai obisnuit cu apa cu tinut respiratia, incearca sa dai drumu la bara, adica tragi aer in piept si te lasi la fund dand drumu la bara si vei vedea ca te vei ridica la suprafata singura si incepi sa dai din picioare, fa exercitiile acestea, pana cand prinzi incredere in tine, dupa care contacteaza-ma si-ti explic urmatorii pasi.

5 răspunsuri:
| MiSSyoUNow a răspuns:

Pai inotul e intr-un fel ca si taratul. Dai din maini, incerci sa apuci apa. Din picioare trebuie sa dai cu miscari ample, si gratioase. Pentru inceput du-te la un strand unde nu sant multi oameni, la cel mai mic bazin, adica nu inalt, sau la o prietena in piscina. Pentru prima oara foloseste un colac. Puneti-l si incearca sa dai din maini si din picioare cum ti-am zis mai sus. Nici nu risti sa te ineci, doamne fereste, si vei invata foarte repede. Succes. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| PurpleAddict explică (pentru MiSSyoUNow):

Am inteles happy. Dar ideea este sa invat sa inot fara colac. Caci cu el stiu sad

| DEBrown a răspuns (pentru PurpleAddict):

Nu ai vreun prieten care stie sa inoate si sa te poate invata?

| PurpleAddict explică (pentru DEBrown):

Ba da. de fapt cam toti prietenii mei stiu. Doar ca am mai multa incredere in mine, asa ca as prefera sa invat singura cu niste metode sigure happy

| FortaSteaua2012 a răspuns:

Du-te intr-o piscina/bazin unde sa ti fie apa pana la gat sau piept si incearca sa dai din maini si din picioare. Daca nu sti miscarea uitate pe youtube sigur si a pus cineva clip.