| Akyta a întrebat:

eu sunt foarte slab am 15 ani, 1-83 si 60 kg vreau sa ma mai ingras, adica nu cu grasime sa pun masa musculara daca stiti ce alimente sa consum sa-mi faceti un program si cate kg as pune pe luna? va rog

Răspuns Câştigător
| Ghiorghitz a răspuns:

OK, fii atent: trebuie sa mananci carne cat mai putin grasa (de pui, de ex) pentru ca aceea te ajuta sa pui masa musculara. Trebuie sa mananci iaurt grecesc, caci te va ajuta sa digeri si, nu in ultumul rand sa faci sport. Poti face acasa abdomene, flotari, genoflexiuni, tractiuni etc., poti alerga in parc sau pe station (daca ai in oras/localitate), dar trebuie sa te tii si sa iti faci in program. Cel putin de 3 ori pe saptamana, cate 2 ore. Mai bine, daca ai posibiltatea, incearca sa merging la in antrenament, dar nu fotbal, handball, basket sau alte sporturi de echipa care nu implica efort constant si progresiv. Poti merge la inot, care solicita cei mai multi muschi, la box/karate/judo sau pur si simplu la sala.

Bafta la gagici

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu esti serios? cum sa pui man kg de masa musculara intr-o luna? organismul depune grasime nu masa musculara, masa musculara o faci cand bagi culturism si in functie de genetica ta

http://www.steroizi.ro/......musculara/

| Akyta explică (pentru RAY):

Ati inteles gresit, eu nu vreau sa pun totul intr-o luna am zis c-am cat as pune pe luna

| RAY a răspuns (pentru Akyta):

Depinde de genetica ta si de efortul facut,citeste acel articol e foarte bun,cumpara doua gantere si daca vrei isi dau un program si bagi culturism acasa la tine,plus carne de porc, pui, peste, legume, fructe vei creste nu au nevoie de suplimente pentru ca masa musculara creste prin sintetizarea proteinelor

| Akyta explică (pentru RAY):

Ok poti sa-mi dai programul?

| TroubleInParadise a răspuns:

Nimeni nu poate stii exact...numai un specialist iti poate spune noi nu avem de unde sa stim cum/cat te poti ingrasa itr-o luna depinde de tine!

| Matachefloriseusobiu a răspuns:

Buna! Si eu am 15 ani si 50 kg.Si eu imi pun aceasta intrebare deseori.Si eu mananc exagerat de mult si nu ma ingras. Tine de organism foarte mult!

| RAY a răspuns (pentru Matachefloriseusobiu):

Nu ne ingrasam asa de repede, nu exista nu ma ingras, voi cei slabi mancati putin sau credeti ca daca mancati mai mult o sa va ingrasati repede, isi garantez ca daca bagi 3000 de calorii per zi se va vedea in doar cateva lunii la cantar, dar eu nu recomand asta si sa faceti sport, culturism si cardio, ajuta mult la pubertate

| eentrul a răspuns:

Pentru masa musculara la 15 ani, nu ai nevoie de suplimente. Si parerea mea e ca nu esti slab. Poti sa te duci la sala sau sa mai lucrezi acasa cu niste gantere sau abdomene. Si bineinteles ca nu o sa mananci prostii. Incluzand dulciuri, sucuri, fast-food si grasimi. Poti manca aproape de toate. Dar cum esti in crestere, ar trebui sa mananci sanatos ca sa poti pune si masa musculara. Sper ca te-am ajutatwinking