| zorensen a întrebat:

Hei TPU
pana acuma mancam multa mancare prajita in ulei si fastfood.
Daca vreau sa am un abdomen definit merge cu dieta din fructe si legume(sa mananc doar fructe si legume pana apar rezultate si maxim 3 felii de paine neagra pe zi), si 5 km alergare usoara pe seara +abdomene ridicarea picioarelor 90 grade, flotari etc, pentru arderea caloriilor si aparitia patratelelor.Am 64 kg si 1, 76, 16 ani jumate, am mai facut lupte libere si de luna viitoare (mai), o sa merg din nou la sala(am facut sala timp de cateva luni), am mai facut lupte libere cu pauza de 1 an, lucram intens la abdomen dar nu au aparut rezultate.
In fine, vreau sa imi ziceti daca pot arde caloriile mancand doar fructe si legume, facand abdomene si alergat in fiecare seara?

Răspuns Câştigător
| Goldenboy97 a răspuns:

Legume si carne (pui, peste, carne slaba de porc) si 1-2 fructe pe zi. Manaca din 3 in 3 ore si bea 3-4 litri de apa pe zi. 30 minute cardio si cam atat. Nu insista!
Dormi 2 ore in timpul zilei.

| zorensen explică (pentru Goldenboy97):

Imi poti pune un link cu exerciti cardio video in romana care sa fie corecte si bune te rog? Ai funda.

| zorensen explică (pentru Goldenboy97):

Si daca imi poti spune ce as putea manca dimineata si seara.MErsi

15 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

DIn punct de vedere al kg nu esti grasa.
Eu zic sa mananci si proteine : carne slaba fiarta, oua fierte, nuci, seminte, mai ales daca vrei sa pui masa musculara.

| neutrino a răspuns:

Poti, numai sa vrei.

| kar1GaNNN a răspuns:

Dap, poti.
Trebuie sa mananci foarte multe legume si fructe zilnic precum si alte alimente de origine animala ( carne de pui, de porc, de vita )
Bea 3-4 litrii de apa pe zi, atentie APA nu sucuri sau alte tampenii.
La amiaza odihnestete cate 3 ore in fiecare zi.

| zorensen explică (pentru kar1GaNNN):

Carnea sa nu fie preparata in ulei?
si ouale am auzit ca sunt bune...alea cum se mananca?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru zorensen):

Carnea trebuie fiarta iar ouale le faci ochiuri happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Iar dai raspunsuri de COPIL MIC.

"foarte multe legume si fructe", foarte multe fructe => foarte mult zahar ( fructoza ) care INGRASA.

Daca nu stii NIMIC, nu te mai supara pe altii ca-ti zic copil mic.

Na si citeste :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/fructe.html

Stiu ca tu URASTI sa citesti si sa documentezi si preferi sa dai raspunsuri ca o MOARA STRICATA, dar totusi, poti incerca sa citesti.

"cartile... te fac neprost"

| zorensen explică (pentru Cosmin86):

Http://www.youtube.com/watch?v=im3FFXD1IxI
as vrea sa stiu daca sunt bune alimentele din descriere:D, si programul

| Cosmin86 a răspuns (pentru zorensen):

Eu nu sunt adeptul antrenamentelor de genul spate+triceps. Cand faci spate ca lumea, nu mai poti baga alta grupa dupa.

Si ei fac spate superficial, fac tractiuni la helcometru, nu la bara, recomanda sa incepi cu ramat in loc de tractiuni grele, etc.

Poti sa incerci daca vrei, dar mie nu-mi place deloc.

Si come on, ei recomanda 12 serii la spate si 12 serii la triceps care nu e nici pe sfert cat spatele...

Normal ca recomanda 9 suplimetne diferite, trebuie sa compenseze cu ceva programul prost de antrenament. Asa isi fac vanzare.

Alimentatia e buna in schimb, pe aia o poti folosi.

| zorensen explică (pentru Cosmin86):

Ok.Ms pentru raspuns o sa folosesc alimentatia aceea.
La sala am urmatorul program
Luni:biceps+triceps
Marti:piept
Miercuri:Umeri+cardio
Joi:spate
Vineri:picioare

| Cosmin86 a răspuns (pentru zorensen):

Foarte prost.

Luni faci triceps. Marti faci piept... vezi greseala? Tricepsul participa la exerictiile pentru piept.

Facand luni triceps si marti piept, se intampla 2 lucruri :

1. nu poti lucra pieptul ca lumea ( te limiteaza tricepsul )
2. afectreaza recuperarea ( si cresterea ) tricepsului, ca in ziua urmatoare dupa antrenament trebuie sa "traga tare" pentru piept, in loc sa creasca

Inverseaza marti cu vineri.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru zorensen):

Ouale de regula se manaca dimineata, carnea poti s-o tragi la tigaie in putin ulei de masline.

| ovdiuc a răspuns:

Nu este asa importana mancarea cum sunt exercitiile. vreai un fizic placut atunci munceste pentru el, nu manca