| Anablondyi a întrebat:

Hello.ce parere aveti despre meniul asta pentru mine? Fata 166 cm 59 kg

Dimineata un iaurt 100 g cu musli

Gustare o banana si un pachet de belvita cu lapte
Pranz 1/2 pipt de pi cu spanac si un bol de ciorba de legume

Gustare omleta 2 oua+ un iaurt 1% grasime si o portocala

Merg la sala o ora. Cum vi se pare?

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si cina? unde e cina? de ce nu ai cina?
dimineata e ok (proteine + carbo)
personal la slabit scad din biscuiti, dar na... daca tu vrei. e ok-ish.
pranz poti scapa de ciorba (multe discutii, cu toate legumele din lume ciorba are o valoare nutritionala proasta, dar e buna pentru tranzitul intestinal). deci poti scapa de ea, sau poti sa o tii. mie imi plac ciorbele si prefer 15 minute in plus la sala decat sa raman fara ciorba laughing.
a2a gustare e ok, proteine multe si carbo simpli.
cina. trebuie cina laughing. as muta omleta de la gustare la cina si as adauga ceva la ea (gen branza sau ceva sa o faca mai consistenta).

ps. musli = cereale integrale. restul (majoritatea) contin mult zahar (uita-te pe cutie cati carbohidrati are, si cati din acestia sunt zahar. daca are peste 10% zahar din numarul de carbo schimba-le).

zaharul si sarea sunt inamicii taliei. unul nu poate fi procesat bine de corp (zaharul) si celalalt retine apa in celulele adipoase (sarea)

| devilmilan a răspuns:

Pai daca mananci doar atat cum ai 59 de kg? Sau vrei sa slabesti si asta mananci acum? Este oarecum sanatoasa, exceptand omleta.

| CoquineNoire a răspuns:

E naspa, unde e shaorma mentionata dimineata, la pranz, seara si intre mese?
si la sala trebuie sa ai o shaorma mare pe post de gantera, cand o ridici sa musti din ea, iei o pauza de respiro cand lasi mana jos, apoi iar musti.
gata frate, e perfect.

| pisicutzaPOKERITZA a răspuns:

Buna, din pacate nu prea e bine ceea ce faci! Dimineata- ceea mai importanta masa a zilei:
-Un pahar de lapte
-3/4/5 felii de paine cu:
- cascaval
-branza
-salam etc.
2. Gustare:
-Un iaurt cu musli (foarte bun si sanatos)
-Eventual un fruct, daca mai poti
3. Pranzul -o alta masa foarte importanta:
-Orez, paste, paine (ceva fainos) alaturi de carne alba sau rosie (ce iti place, preferabil ar fi azi alba, maine poate, rosie)
-Si o supa/ ciorba (inainte de paste sau orez...etc.)
4.Gustare:
-Un suculet de fructe (facut in casa)
-o portie de fructe (un mar/ o jumatate de portocala etc.)
5. Cina -este foarte importanta:
-Un bol cu cereale/ o salata (in general ceva foarte usor)
Cum sa nu te ingrasi:
Pai eu sunt fata, am 1.65 si 43 de kg (stiu sunt cam slaba, dar asta este metabolismul meu). Dimineata fac mereu 50-100 de abdomene (pe parcursul zilei sunt mereu activa, nu pot sta locului). Seara, inainte de culcare, dupa ce am mancat si am stat in jur de o jumatate de ora incep sa fac alte 50-100 de abdomene, daca poti este bine sa faci si flotari. (incepe cu cele din genunchi si incepe cu cate una...eu fac acum cate 5 :3 )
! NU UITA SA BEI 8 PAHARE (2l) DE APA PE ZI
! NU ESTE BINE SA MANANCI OU SEARA
! NU ESTE BINE SA MANANCI OU MAI MULT DE VREO 2 ORI PE SAPTAMANA
! FA MULTA MISCARE, CEL PUTIN O ORA PE ZI (DOAR ESTI ADOLESCENTA)
! ESTE BINE SA AI O ALIMENTATIE CA ACEASTA PENTRU CA ESTI IN CRESTERE (CA MINE)
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| JohnnyBi a răspuns (pentru pisicutzaPOKERITZA):

Salam? orez/paste/paine cand vrea sa slabeasca? gustare fruct cu fruct? adica carbo cu carbo? proteinele unde sunt? cereale seara? adica fibre inainte de culcare? de ce?

abdomene de 2 ori pe zi = cea mai mare prostie. abdomenul se lucreaza 1 data la 48 de ore fiind o grupa mica ce poate fi usor supraantrenata. ou seara nu? cel mai bun e ou seara. sursa de proteina cu absorbtie lenta PERFECTA pentru regenerare musculara in timpul somnului. ou de 2 ori pe saptamana? maxim 3 pe zi e limita. colesterolul cat timp esti in crestere este mic, 1 ou pe zi nu strica nimic, ba chiar ajuta in a tine colesterolul intre minim-maxim (da, are si asta un minim de care e bine sa te feresti).

ps. la fiecare 3 ore e bine sa iei o doza de proteine (fie iaurt, fie alt lactat sau carne sau nuci). ultima masa a zilei preferabil proteine cu absorbtie lenta si carbo simpli (lactate, oua sau fructe/legume, fara cereale, fara orez, fara paste sau ce contine faina).

| slenderica a răspuns (pentru pisicutzaPOKERITZA):

Chestiile fainoase te fac gras nu slab.

| pisicutzaPOKERITZA a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ok, tu te contrazic deloc...doar ca am spus ceea ce mi-a recomandat doctorul cand am fost la control si m-a intrebat ce mananc, apoi el a zis ca mai bine fac ceea ce scria pe lista pe care mi-a dat-o.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pisicutzaPOKERITZA):

Doctori care dau liste copy/paste, vai de capul meu in ce tara traim

| JohnnyBi a răspuns (pentru pisicutzaPOKERITZA):

Cum zice si cosmin. multi doctori au doar titlul asta, nu si dorinta sau meritul pentru acesta. niciodata sa nu faci ce scrie doar pe o foaie, pentru ca TU esti stapanul corpului tau, nu doctorul. tu stii ce si cum suporta corpul, nu doctorul. ca la sala, instructorul iti da un program, dar sa il perfectionezi este datoria ta. unii zic de exemplu sa duc genoflexiunea pana jos, daca fac asta imi rup operatia. alt exemplu: la impins la piept multi zic bara sa atinga pieptul, eu nu fac asa ca ma dor umerii. si merge si fara sa fac hiperextensie la umeri.

ideea este: cat timp stii ca ai o reactie sau alta la un program dat de cineva, este datoria ta sa il schimbi ca sa iti fie bine. mie nutritionistul mi-a zis sa nu mai bag atata proteine din alimentatie si incepusem sa scad in masa musculara. faza la care mi-am bagat picioarele in sfaturile "expertilor" si fac dupa cum ma taie pe mine capul. imi calculez singur micro-macro de calorii si imi merge bine.

| masinistulandrei a răspuns:

E foarte ok, blondino. tine-o tot asa! happy:*