| Alex54679 a întrebat:

Am 2 intrebari la care nu am gasit raspuns. Poate ma puteti ajuta voi:
1. Daca un tip se antreneaza pentru forta si masa musculara si nu prea mananca se vor vedea niste rezultate, macar la forță?
2. Ce se intampla daca schimbi programul de exercitii prea des pentru ca nu te-ai hotarat cum sa ti-l faci?
Astept raspunsuri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru forta trebuie sa mananci mai mult decat pentru masa... vezi powerlifterii si cei de la strongman, mananca mai mult decat culturistii.

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti spun ceva taicamiu a crescut la tara si cum era slab depunea efort si totusi ridica galetiile de apa, sacii cu grau si lemnele in padure avea o forta, de ce? pentru ca era calit si invatat cu greul de mic copil chiar daca era slab ca o scandura. Sa iti spun ceva nu toti culturistii au forta in brate, degeaba ai muschi daca nu ai si forta daca te-ai uitat pe net la strong men cei care trag camioane aia au forta nu astia de la sala.
https://www.youtube.com/watch?v=abN2fbbRLCM
Daca nu sti sa iti faci un program de exercitii intreaba-l pe instructorul de la sala s-au pe cei care merg la sala tot ce trebuie sa faci este sa intrebi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu e chiar degeaba, culturistii de top castiga milioane de euro doar ca-si arata muschii, la ce-i ajuta forta?

Uite ce casa si ce masina are (Bentley) actualul campion Olympia:
https://www.youtube.com/watch?v=evixuBRMdcI, Jay Cutler are o casa de 5 milioane de euro (inseamna 235 de MILIARDE de lei). Deci nu e chiar "degeaba" :))

Totul depinde de obiective.

p.s.: misto clipul cu strongman. Sunt sali speciale pentru ei, in Bucuresti sunt vreo 3 daca nu ma insel.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

E doar un copil de 13 ani ce Doamne iarta-ma, nu are 23-25 de ani i-am spus sa se axeze mai mult pe forta si sa lase masa musculara mai incolo. Si da ai dreptate Bentley si Jay Cutler sunt bogati si cei mai buni in acest domeniu dar el trebuie sa inteleaga ca este inca un copil si ca trebuie sa isi traiasca copilaria nu sa traga de fiare acum, poate dupa 22 de ani cand e sigur pe el si copt la minte adica mai zdravan un pic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

13 ani? WTF? Nu am vazut. La 13 ani intreaba de masa si forta? La 13 ani iti faci temele si "termini tot ce-ai in farfurie" laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Zi si tu, copii astia na-i ce sa le faci.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti spun ceva taicamiu a crescut la tara si cum era slab depunea efort si totusi ridica galetiile de apa, sacii cu grau si lemnele in padure avea o forta, de ce? pentru ca era calit si invatat cu greul de mic copil chiar daca era slab ca o scandura. Sa iti spun ceva nu toti culturistii au forta in brate, degeaba ai muschi daca nu ai si forta daca te-ai uitat pe net la strong men cei care trag camioane aia au forta nu astia de la sala.
https://www.youtube.com/watch?v=abN2fbbRLCM

| CarcotasulVesel a răspuns:

1. SIGURRR, O SA LESINI SIGURRRR, si o sa ajungi la spital cu anemie
chiar te incadrezi perfect in jurmantul soimilor patriei (cauta pe google)

jur cu mana pe fundita
si cu kuru pe olita
sa cresc mare si voinic
fara sa mananc nimic

iar tu esti mai rau, tu vrei SA TRAGI DE FIARE rolling on the floor

2. mai bine iti gasesti antrenor personal CERTIFICAT, decat sa iti faci "singur", poate iti creezi niste probleme de oase si de muschi de nu te vezi
sau te apuci de inot, acolo nu prea ai cum sa gresesti, si "tragi" de toate grupele de muschi in acelasi timp!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

1. Nu. Este esential sa mananci pentru a pune masa musculara, in special proteine. Plus ca daca ai deficit caloric, in primul rand pierzi din masa musculara, nu din grasime.
2. Nu se intampla nimic.