| mysterhope a întrebat:

As vrea si eu niste pareri despre proteiinele total mass 4200. daca sunt bune pentru definire si masa musculara am auzit multe pareri pe alte siteuri pro si contra si nu stiu ce sa mai cred. multumesc anticipathappy

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E un gainer ( 30 % proteine, 60 % carbohidrati si 10 % altele ) pentru crescut in greutate, NU pentru definire. Nu poti sa te definesti si sa cresti in masa in acelasi timp.

Si e un produs destul de prost, faina indulcita, daca vrei suplimente cumpara-ti ceva adevarat, nu porcarii ieftine si bune doar sa te strici la stomac.

| mysterhope explică (pentru Cosmin86):

DA multi spun astathinking mersihappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru mysterhope):

De-aia se numeste "perioada de masa" si "perioada de definire", depinde ce e mai important pentru tine. Daca ai 50-60 de kg e clar ca nu ai ce sa definesti, si faci masa.

In general se face cam 1 an perioada de masa si apoi 1-2 luni definire si tot asa.

Ce inaltime/greutate ai si de cat timp faci sala?

| mysterhope explică (pentru Cosmin86):

Am 78 de kg asa si sala am facut asa 5 luni dar cu intreruperi dar mai fac si acasa asa exerciti

| Cosmin86 a răspuns (pentru mysterhope):

Legat de definire ti-am postat la intrebarea cealalta.

Ca fapt divers, total mass = gainer si este pentru a creste in masa ( muschi + grasime ) in niciun caz pentru definire.

Si nutritech e o firma de 2 bani, ia si tu proteine adevarate, nu porcarii ieftine romanesti.