| anonim_4396 a întrebat:

Ce exercitii ar trebui sa fac pentru a-mi creste spatele? Dar fara sa merg la sala. Funda. big grin

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tractiuni, ramat, indreptaru cu haltera.

Daca ai o haltera si 2 gantere ( sau alte greutati improvizata ), iti recomand :

- tractiuni la bara cu priza larga de tip pronatie ( adica NU cu palmele spre tine, cum se face clasic ) sa izolezi spatele mai bine
- ramat cu gantera
- ramat cu haltera
- ramat cu bara T ( pui la haltera greutatile intr-o singura parte )
- indreptari cu haltera, priza mixta, de la jumatatea tibiei.

Fa asta de 1-2 ori / saptamana, 4 serii pe exercitiu, 45-50 de minute. Spatele e o grupa mare si necesita multe exercitii si repetari pentru a creste.

2 răspunsuri:
| StefaNnNNN99N a răspuns:

De la tractioni o sa iti formezi spatele dar o sa dureze ceva timp!

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefaNnNNN99N):

Doar partial, fara ramat si indreptari o sa ai spatele deformat ( anumite zone dezvoltate, altele nu )