| GabitzuHr98 a întrebat:

De putina vreme ma gandeam sa ma apuc de sala imediat ce trece Crăciunul. Stiu ca dureaza aproximativ o luna pana sa inceapa sa se dezvolte musculatura, iar dupa ce trece o luna vreau sa incep sa iau batoane proteice pentru a stimula musculatura sa se dezvolte putin mai repede.
As vrea sa stiu ce batoane imi recomandati, cate trebuie sa iau pe zi, si cand e mai recomandat consumul acestora (inainte sau dupa antrenament).
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Cortex a răspuns:

In legatura cu suplimentele nu pot sa ma pronunt.Pot sa-ti dau un sfat:la inceput, primele 2-3 luni de sala muschii vor creste foarte repede in comparatie cu lunile ce vor urma, dupa aia va fi din ce in ce mai greu, daca te tii de treaba cu siguranta ca vei avea rezultatele asteptate dar trebuie sa te duci pana cand sa faci ceva greu sa devina o obisnuinta, sa fie ceva normal, sa faci ca greul de acum sa fie transformat in placere mai tarziu.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! In primul rand daca vrei sa iti dezvolti masa musculara trebuie tii cont pe langa ce exercitii faci de o alimentatie corespunzatoare si un program de odihna pe care sa-l respecti.Eu fac sala de ani de zile si nu am apelat la proteine si steroizi si iti recomand sa le eviti si tu.Dar daca vrei neaparat sa iei proteine se iau inainte de antrenament cu 15-20 min.La sfarsitul antrenamentului poti sa mananci si o banana.P.S:cand faci exercitii pentru masa in timpul seriilor cand scazi numarul de repetari, maresti greutatea ganterelor/halterelor.Bafta!

| GPA a răspuns:

Incearca batoanele Q-form. Din ce-am citit anterior, contin un nivel ridicat de proteine(14g), dar trebuiesc consumate pe stomacul "gol" / inainte de masa. Dupa antrenament mananca 2-3 batoane. Poti continua exercitiile acasa, dupa faci pauza o zi, iar a doua mergi la sala.

| AlecuAlex a răspuns:

Nu lua batoane ia proteine la cutie