| Elyiela a întrebat:

In luna mai a acestui an ma apucasem de sala, primele 2 luni a fost ceva de care m-am tinut cat de serios am reusit, apoi am devenit mai lenesa, chiar daca mergeam renuntam sa fac exercitii la anumite aparate. Asa am slabit 5kg. (in cele 2 luni). Acum, vreau iar sa ma apuc foarte serios si sa ma tin de sala, pentru ca m-am ingrasat putin. Am citit ca daca faci sport dimineata/faci exercitii arzi grasime, si nu energie asa cum s-ar intampla in alt moment al zilei. Sau, ma rog, arzi mai multa grasime decat ai face daca ai merge la sala seara. Eu mereu am crezut ca mersul la sala seara arde mai multe grasimi. Si in plus, mai nou, am aflat ca un dus rece dimineata de 10 min e benefic pentru organism si ajuta la arderea grasimilor. Ce credeti, daca intr-adevar, as face sala si as merge doar dimineata, dupa ce mi-am facut un dus rece, daca renunt la paine, exista sanse sa slabesc mai repede 5kg (o luna)? Scuzati eventualele greseli gramaticale. Raspunsul pe care il consider mai bun primeste funda. As aprecia foarte mult daca mi-ati spune si ceva despre care aparate sunt mai bune pentru a arde calorii mai repede.

Răspuns Câştigător
| Ana2333 a răspuns:

Deci nu era serioasa si cel putin pentru ea nu era la fel de important de a se concentra pe exercitii, daca nu te poti baza pe nici o prietena care sa fie serioasa si sa nu-ti distraga atentia de la scopul tau aunci cel mai bine este sa te duci singura, o alternativa ar mai fi daca iti permiti sa platesti un antrenor personal care sa aiba grija de tine si sa te motiveze pe tot parcursul orelor petrecute la sala. In modul asta cu siguranta o sa faci totul cum trebuie, vei primi sfaturi bune in functie de nevoile tale.

5 răspunsuri:
| venividivici2017 a răspuns:

Daca vrei sa arzi calorii, pur si simplu apuca-te de cardio sau cross trainer. Eventual bicicleta...asta daca nu vrei sa tragi de fiare, si fetele trag de fiare sau fac exercitii pentru abdomen.Dar daca faci cardio, incearca sa alergi, nu sa mergi pe banda.Cu cat alergi mai mult intr-un timp mai scurt, cu atat arzi mai multe calorii.HIIT-High Intensity Interval Training se numeste.Nu in ultimul rand o dieta cu vegetale, piept pui, king prawns, oua fierte, peste.Mai putin zahar si carbohidrati.Succes!

| Elyiela explică (pentru venividivici2017):

Multumesc. Am mai facut cardio, si banda rulanta imi place mult, ma oboseste repede dar dupa ce fac banda 20-30 min ma simt foarte bine. De obicei, ard 100 calorii in 20 min pe banda, merg foarte repede insa nu alerg. Nu avem voie sa folosim anumite aparate mai mult de 20 min ca altfel puteam sta si o ora pe banda, e o metoda buna de a arde multe calorii in timp scurt.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Elyiela):

Si banda rulanta este buna...dar daca faci cardio o sa ai rezultate garantate.Npc

| Ana2333 a răspuns:

Buna! uite aici doua articole care sunt foarte interesante si de ajutor pentru ceea ce vrei tu sa faci, eu una cred ca nu este atat de important in ce moment al zilei faci exercitiile atata timp cat le faci corect si tii cont de anumite reguli ce te vor ajuta sa ajungi la greutatea dorita.
De altfel faptul ca te-ai lasat repede si ti-a scazut interesul si vointa de a mai face sala se poate datora faptului ca nu ai un ideal bine stabilit. De exemplu daca te duci si cu o prietena la sala s-ar putea sa te simti mult mai motivata si vei avea su parte de o companie placuta. :)
https://www.andreirosu.org/2014/02/7-greseli-cardio-facute-la-antrenamente/

http://www.muscleboom.ro/cum-te-poti-ingrasa-cu-sport-si-mancare-sanatoasa/

| Elyiela explică (pentru Ana2333):

Da, m-am dus cu o fata mai ales in prima zi de sala aveam emotii mari atat eu cat si ea. Am continuat sa merg cu ea in acele 2-3 luni, desi sincer preferam samerg singura apoi, pentru ca ea avea obiceiul sa fac glume care nu imi placeau. De exemplu, faceam abdomene la un aparat, sau alergam pe banda si ea venea sa ma ciupeasca. pe moment era amuzant, dar era si periculos, mai ales cand eu eram pe banda. Uneori imi spunea in gluma ''Hai sa ne batem'', si uneori mi se parea ca era serioasa dar zicea ca glumeste. Asa mi-a scazut interesul in a merge cu ea la sala cu toate ca ea spune ca prefera sa mearga cu mine, doar de 2 ori a mers singura in timp ce eu am fost de multe ori fara ea, chiar fara sa ii mai zic, cateodata. Am realizat ca pur si simplu imi este mult mai bine fara ea si ma pot concentra mai bine pe ceea ce fac. Plus ca acum suntem certate, si nu mai e deloc nevoie sa ii mai dau raport ca ma duc la sala.

| Ana2333 a răspuns (pentru Elyiela):

Deci nu era serioasa si cel putin pentru ea nu era la fel de important de a se concentra pe exercitii, daca nu te poti baza pe nici o prietena care sa fie serioasa si sa nu-ti distraga atentia de la scopul tau aunci cel mai bine este sa te duci singura, o alternativa ar mai fi daca iti permiti sa platesti un antrenor personal care sa aiba grija de tine si sa te motiveze pe tot parcursul orelor petrecute la sala. In modul asta cu siguranta o sa faci totul cum trebuie, vei primi sfaturi bune in functie de nevoile tale.