| ralfy123 a întrebat:

Hristos a inviat, ce inaltime trebuie sa am la 13 ani? Acum in 11 mai fac 13 si vreau sa ma informez si eu.
Acum am 1, 76 si peste 50 kg si sub 60 kg (nu stiu cat, nu m-am catarit demult presupun.)
Eu stiu, si sunt sigur ca sunt ectomorf fac exercitii pentru ectomorfi (pe saptamana) acasa cu gantere de 4 kg.
Toti care m-au vazut fara tricou au zis ca am muschi (am patratele si piept mic) dar toata lumea care nu m-a vazut (multi, sunt pudic) imi zic ca sunt slab.
Nu imi place nu suport sa-mi zica asa si plus ca eu mananc ca la spitalul de unrgente dar am metabolismul bun.
Cum pot pune masa musculara (Daca se poate repede, sau incet dar sa se vada rezultate clare de greutate si aspect)?
Multumesc.

7 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Fiecare are greutatea luiwinking. Fiecare poate fi mai greu in oase, sa aiba masa musculara mai dezvoltata etc. Iti trebuie un sport complex, gen inotul, basketul (aceste sporturi iti dezvolta toti mushii, fiind considerate cele mai complexe sporturi).
Daca nu poti face aceste sporturi, fa asta :
1. De 3 ori pe saptamana, in fiecare seara, fa cate 15 genoflexiuni, 5 flotari, 20 abdomene. In fiecare saptamana adauga cate 5 la fiecare, si stabileste-ti zilele fara a le schimba in fiecare saptamana.NU TE FORTA! Daca te fortezi, risti sa nu-ti mai creasca muschii si sa ramai mic.
2. Fa-ti un program cu 3 mese principale, intre fiecare masa cate 1 fruct. Daca esti la scoala, mananca bine la micul dejun(considerata cea mai importanta masa a zilei care-ti da energie pe tot parcursul zilei), inainte sa te duci la scoala si cand vii de la scoala. La micul dejun nu manca cereale si alte prostii (astea sunt doar pentru fete care vor sa slabeasca). Daca te tii infometat, iti vei pierde foarte putin din grasime si mai mult din muschi. Doar fetele fac asta pentru ca ele nu au nevoie de muschi, vrand doar sa arate bine.
Inca cateva sfaturi mici;
1. Nu te forta sa mananci mult, mesteca de multe ori mancarea. Fiecarui om ii ia 30 minute sa realizeze cat de mare a fost prima inghititura.
2. Incearca sa te duci la baie in fiecare dimineata la toaleta (stii tu, sa faci treaba mare laughing )
3. Dimineata mananca ceva bogat in proteine ( de ex. oua cu legume) ce-ti asigura energia pe tot parcursul zilei.
4.Bea multa apa. (te va ajuta sa ai energie si sa nu fii deshidratat dar iti si curata gura. gura uscata e un paradis al bacteriilor).

| ralfy123 explică (pentru ÎngerCretin):

Fac sport faceam si inaintre am inceut un program de o saptamana http://hunkbody.ro/exemplu-de-antrenament-cu-greutati-pentru-ectomorfi/ Fac cu gantere de 6 kg, apa beau din plin:)) ma trezesc noapte de vreo 5 - 10 ori ca vreau apa si cand beau, beau ca lumea sa ma satur. :)) Am facut basket. Si din cate am citit eu pe net ectomorfi trebuie sa aiba cel putin 4 mese pe zi bogate in proteine, grasime.

| ÎngerCretin a răspuns:

La cat am scris, am uitat sa-ti spun
Adevarat a inviat!

| Cosmin86 a răspuns:

Orice slabanog are patratele... daca ai patratele NU inseamna ca ai muschi

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Esti putin cam inalta pentru varsta ta.dar la kilograme esti ok adica kilogramele se calculeaza: inaltimea[gen 1, 60..si iei doar 60]60-10=50 kg..crede-ma eu sunt mai rau am 14 ani 1, 55 si vreo 50 de kg...dar sunt mica si par grasa sad

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Asta e metabolsmul tau..nu ai cum sa te ingrasi "la comanda" daca te simti bine in pielea ta ce conteaza ce cred altii..prespun ca faci un sport sau mrg exercitii daca esti atat de inalta si slaba big grin

| antoniaantonia7mai a răspuns:

La multi ani si apropo si eu pe 7 mai fac 14 ani sj sunt fata si am 1.50 si nu ma plang.nu este o inaltime batutan cuie pe care so ai. poti pune muschi prin flotari sau cauta pe youtube.sa faci muschi la picioare iti zic un secret al fetelor..tocurile te fac sa ai muchi la puciosre ca la fotbalisti si se vad rezultate repede(eu nu port tocuri prea des da deja se vede putin sh ma calca pe nervi) si poti sa urci multe scari si iti faci muschi la picioare.la maini ridica greutati ...atata stiiuuuuuu