| anonim_4396 a întrebat:

De curand, mai precis de 2 luni jumate, m-am apucat de sala. Am mers de 5 ori in fiecare saptamana, in fiecare zi antrenand o anumita grupa de muschi (luni- piept, marti- spate etc). Problema e ca nu s-au dezvoltat asa mult muschii cum ma asteptam. Ca forta am crescut, dar ca marime...mai putin (decat ma asteptam). Eu sunt destul de inalt (1, 85) si oarecum slab, dar nu neaparat in greutate ci ca aspect (am 67 kg). Poate si metabolismul este un motiv, totusi tin sa va intreb: exista vreun supliment alimentar sau substanta care ajuta cresterea musculara fara a avea efecte adverse neplacute sau sa afecteze ficatul? Ce parere aveti despre creatina?

Răspuns Câştigător
| SergioRamos4 a răspuns:

Abdomenul cu six pack necesita un nivel al grasimii corporale foarte scazut (intre 5 - 12%, in functie de persoana), ceea ce necesita timp, dedicare si angajament pentru atingerea obiectivului. Va trebui sa fii la dieta mai strict decat in general, sa faci un ciclu de carbohidrati pentr a asigura rata metabolica crescuta si nu lenesa si o enegie care sa plonjeze asa cum ai nevoie de ea. --> http://www.culturism.ro/......domen.html

7 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Dupa doua luni jumate nu o sa se cunoasca asa mult. la mine s-a cunoscut dupa vreo 6 luni, si am un corp similar cu al tau (un pic mai inalt).

Ai grija si cu mancarea, sa mananci carbohidrati si proteine.

| aXy99 a răspuns (pentru Radu284):

Mananc multa carne si fructe de toate felurile, am lasat-o si mai moale cu dulciurile. O intrbeare am. Abdomenul il dezvolti doar prin abdomene? Fac 240 in fiecare seara si nu mi se pare ca s-a dezvoltat prea mult...

| SergioRamos4 a răspuns (pentru aXy99):

Nu, renunta la abdomene pentru ca nu te ajuta cu nimic sunt practic egale cu 0, daca tot vrei sa arzi grasimea de pe abdomen trebuie sa ai deficit caloric adica mananci mai putini carbohidrati doar inainte si dupa antrenament si faci cardio de exemplu (alergat, bicicleta, banda. etc )

| aXy99 a răspuns (pentru SergioRamos4):

Nu prea am grasime, dar nu prea ies in evidenta nici patratelele. Sunt slablaughing

| aXy99 a răspuns (pentru SergioRamos4):

Am citit mai demult asta... nu prea am grasime ca s-o ard. Sunt ectomorf.

| aXy99 a răspuns (pentru SergioRamos4):

Totusi. De ceea ce am spus eu cu suplimentul alimentar ai vreo idee?

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Daca nu aveai "grasime" ca s-o arzi, aveai patratelele PERFECT VIZIBILE.

Uite aici:
http://healthiack.com/images/body-fat-percentage-chart-men-women.jpg

| SergioRamos4 a răspuns (pentru aXy99):

Abdomenul cu six pack necesita un nivel al grasimii corporale foarte scazut (intre 5 - 12%, in functie de persoana), ceea ce necesita timp, dedicare si angajament pentru atingerea obiectivului. Va trebui sa fii la dieta mai strict decat in general, sa faci un ciclu de carbohidrati pentr a asigura rata metabolica crescuta si nu lenesa si o enegie care sa plonjeze asa cum ai nevoie de ea. --> http://www.culturism.ro/......domen.html