| Play4Fun98 a întrebat:

Hy TPU. pentru a scapa de grasimea de pe abdomen ce fel de exercitii trebuie sa fac? am inceput cu abdomenele si am ajuns la 100 pe zi,si continui a cresc,dar citind cateva articole pe net m-am speriat un pic,am citi ca abdomenele nu fac bine deloc,si ac mai mult iti distrug coloana, da nu stiu ec sa cred, am auzit si de,, 8mimute de pentru un abdomen plat,, dar nu stiu deci ce este bien sa fac pentru a scapa de grasimea de pe burtica ps; am 14 ani multumesc

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In niciun caz abdomene :))

Ai nevoie de CARDIO ( alergat, inot, stepper, etc. ) si de o alimentatie corespunzatoare.

8 min abs e o tampenie de program, poti lucra abdomenul intens la un antrenament de 30 de min, din mai multe unghiuri ( eventual cu greutati ) de 2 ori pe saptamana.

Alimentatia e cea mai importanta, 90 %, mult mai importanta decat exercitile.

Uite si parerea specialistilor:
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Nu cred ca-ti distrug coloana, daca nu te fortezii foarte tare, doar si la sport te pune sa faci abdomene nu? Gandeste-te un pic, chiar te-ar lasa sa faci abdomene la sport, cu acest risc? Deci raspunsul meu final este laughing : Este bine sa faci abdomene atata timp cat nu depui un efort prea mare happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Riderx1 a răspuns:

Flotari seara, incepe de la 20(sau cate poti face) si in fiecare saptamana, mai adaugi 10(ex: luni pana duminica faci 20, next week, luni mai adaugi 10... ) si fuga, incepi cu 1 Km(sau pe stadion, bagi 10 ture), da, faza cu abdomene ii cat se poate de adevarata, cunosc un prieten care sufera din cauza asta(poti face, da nu fa abuz) flotarile sunt cele mai accesibile, pentru ca pune in miscare gama larga de muschi(biceps, triceps, piept, abdomen, gambe) poate nu simti, dar se incorda cand faci, si grija mare la ce mananci, ti-as recomanda sa vorbesti cu un medic nutritionist, el iti zice exact ce sa mananci

| cici96 a răspuns:

Buna! si eu am aceeiasi problema :( uite ce fac eu :| am inceput de luni :) :http://www.flatbellyprogram.com/ro/be/index.html#tabs-2 si http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs&feature=g-like astea de 3 ori pe zi + 30 minute alergat si am foarte mare griza ce mananc :) ma gandesc ca degeaba nu au fost facute nici astea o.O :) merita sa incerc :) eu sunt disperata :(( si vreau sa scap de burtica pana in septembrie :)

| alexionut75 a răspuns:

Pai iti zic ceva, un coleg de al meu tot aceiiasi poveste ca tine. A incercat sa dea jos dar nustia cum. Si a inceput sa nu mai manance mult, sa faca in fiecare zi abdomene, flotari si alergari.Si apropo abdomene sa faci cam 150 sau daca nu poti fa macar 100, flotari incerca sa faci maxim 50 sau 40 si sa alergi cam 20 de minute pe ziwinking. Fundita? big grin

| Play4Fun98 explică:

Multumesc tuturor

| geani2001 a răspuns:

Buna! Eu sunt la kick boxing.Pt a scapa de grasime trebuie sa faci abdomene, sa stai pe spate sa ti picioarele la 45 de grade si sa le misti stanga dreapta sa alergi in fiecare dimineata. Sper sa iti fiu de folos.

| Cozma_Cosmin_1995 a răspuns:

20 de minute cardio + abdomene big grin

| Tutu_Cosmin_1998 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de grasime trebuie sa urmaresti 1 2 3 pasi: 1) Incepe o dieta sanatoasa si nu manca dulciuri, ciocolata si salame, reduce pastele, paine, orez si alte carbohidrati; 2) Incepe cu sportul: alearga, incearca sa transpiri cand sari coarda, curse( alergare cu prieteni, cu familia, etc.), inot, fa vreo 30-40 ture cu bicicleta prin oras; 3) Dupa ce te-ai slabit poti incepe sa faci mai multe abdomene pe zi (cam 200-300).