| Casian14 a întrebat:

Iau în jur de 54g de proteina din shake-uri proteice (2 pe zi), și nu prea mănânc deoarece încerc sa fiu în deficit caloric. M-am gândit sa cresc la 3 pe zi, dar asta ar însemna să mai iau o punga. În același timp as vrea sa încerc și creatina, și nu știu ce sa aleg. Încă o punga de proteine, adica inca o portie, sau rămân la 2 protii pe zi, și iau și creatina (refac stocul de suplimente odată pe luna). De precizat ca am în jur de 80 de kg, și 16 ani. După câte știu, trebuie în jur de 2g proteina pe kg corp. Nici cu 3 porții nu as atinge asta, dar as fi mai aproape. Deci, ce e mai ok? 3 porții de proteina, sau sa rămân la 2 plus creatina, având 80 kg?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Creatina iei in perioada de masa musculara, NU in cea de definire... cred ca vrei sa spui "carnitina" (sau si mai bine, un fat burner).

| carevaescu a răspuns:

Dieta ta e nesănătoasa.

Incearca sa nu iei toata proteina din pudra. Poti manca si alte alimente. Informeaza-te de valorile nutriționale a fiecarui aliment.

In principiu daca vrei sa-ti cresti masa musculară nu ar trebui sa fie deficitul caloric mare.

Calculeaza-ti consumul de calorii (bazal + efort fizic) si încearcă sa nu fii peste cateva sute in deficit.